Babiš v kleštích. Musí se rozhodnout mezi populismem, pozicí Česka a touhou mít všechno

Premiér Andrej Babiš (ČTK)

Premiér Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Předseda vlády Andrej Babiš se dostal do situace, ve které ještě nikdy nebyl. Najednou to není on, kdo rozhoduje o jeho dalším fungování. Navíc se ukazuje, že v případě problému se střetem zájmů v Evropské unii nebude možné zastrašovat či uplácet členy Evropské komise ani mu jako zbraň neposlouží jeho vlastní noviny. Poprvé se tak pravděpodobně stane zásadní věc: Babiš zjistí, že nemůže mít všechno a bude se podle toho muset také zachovat.

Obrana před Babišem (archiv)

Babišovi velmi dlouho procházel jeho bezbřehý populismus. Nejenže je schopen voličům ve vyloučených lokalitách tvrdit, že Romové nepracují, aby vzápětí v Praze vzpomínal na Václava Havla, on měl pocit, že tato taktika funguje celosvětově. A tak před Čechy nadává na Evropskou unii a slibuje, jak nepřijmeme ani jednoho uprchlíka a o všem budeme rozhodovat sami, a pak jezdí do Evropského parlamentu a předstírá, že je velký proevropský státník, liberál a plnohodnotný člen frakce ALDE.

Jenomže civilizovaný svět takto nefunguje. Evropská komise vyšetřuje jeho střet zájmů a je téměř jisté, že jej nenechá jen tak v poklidu pokračovat, jako by se nic nedělo. Protože pro zástupce zemí, které dávají velké peníze do společného rozpočtu a financují tak státy, mezi které patří i Česká republika, je nyní situace ještě komplikovanější. Voliči těchto politiků si ve svých novinách přečetli, že jejich peníze by měly jít do kapsy Andreji Babišovi a že se to dokonce už celé roky děje. Proč by to měli dělat?

Evropská komise zaslala české vládě dopis. Odpovědí jistě nemůže být jen analýza českého ministerstva spravedlnosti, které naprosto manipulaivně hovoří jen o českých zákonech, protože evropská finanční směrnice, pro kterou ostatně hlasovali i europoslanci za hnutí ANO, definuje střet zájmů mnohem jasněji a přísněji.

Opravdu si někdo nyní dovede představit, že Babiš, jehož vláda musí odpovědět na dopis EK o tom, že premiér je ve střetu zájmů, bude vyjednávat o evropském rozpočtu? Ten je navíc letos velkým tématem kvůli odchodu Velké Británie z EU. Zelení, ale i další europoslanci prosazují zastropování dotací pro velké firmy, mezi které patří i Agrofert. A český předseda vlády, kterému Agrofert obmyšleně patří, bude před těmito státníky říkat, že Česká republika si zastropování nepřeje. Proč by nám měla Evropská unie v takové chvíli ještě vůbec nějaké peníze posílat?

Andrej Babiš už nemá příliš mnoho možností, co dělat. Zatím pokračuje ve své obvyklé taktice, kterou je tvrzení, že všechno je lež a kampaň. Samozřejmě to bude fungovat na voliče hnutí ANO,  jenomže na zástupce ostatních států jistě ne. Možná o tom nebudou psát Mf DNES ani Lidové noviny, ale The Guardian, Le Monde a Südeutsche Zeitung již své čtenáře informovaly. A hned po nich i všechna další velká světová média.

Babiš naprosto zásadně ohrožuje pozici České republiky v Evropské unii. Ohrožuje také situaci všech dalších zemědělců a jiných příjemců dotací, protože kvůli jeho zátěži je i jejich pozice o mnoho slabší. A v konečném důsledku ohrožuje také ty tisíce zaměstnanců Agrofertu protože ve chvíli, kdy by se Evropská komise rozhodla zastavit dotace pro tento holding, je dost pravděpodobné, že mnoho z nich skončí na ulici. A pokud to Babiš hodlá řešit tím, že bude právníky Evropské komise obviňovat z konspirací a kampaně, je dost možné, že brzy pozná, že takto se problémy neřeší. Rozhodně ne v civilizovaném světě.