Babiš v kleštích. Musí se rozhodnout mezi populismem, pozicí Česka a touhou mít všechno

Premiér Andrej Babiš (ANO) (ČTK)

Premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK

Předseda vlády Andrej Babiš se dostal do situace, ve které ještě nikdy nebyl. Najednou to není on, kdo rozhoduje o jeho dalším fungování. Navíc se ukazuje, že v případě problému se střetem zájmů v Evropské unii nebude možné zastrašovat či uplácet členy Evropské komise ani mu jako zbraň neposlouží jeho vlastní noviny. Poprvé se tak pravděpodobně stane zásadní věc: Babiš zjistí, že nemůže mít všechno a bude se podle toho muset také zachovat.

Eric Drooker

Babišovi velmi dlouho procházel jeho bezbřehý populismus. Nejenže je schopen voličům ve vyloučených lokalitách tvrdit, že Romové nepracují, aby vzápětí v Praze vzpomínal na Václava Havla, on měl pocit, že tato taktika funguje celosvětově. A tak před Čechy nadává na Evropskou unii a slibuje, jak nepřijmeme ani jednoho uprchlíka a o všem budeme rozhodovat sami, a pak jezdí do Evropského parlamentu a předstírá, že je velký proevropský státník, liberál a plnohodnotný člen frakce ALDE.

Jenomže civilizovaný svět takto nefunguje. Evropská komise vyšetřuje jeho střet zájmů a je téměř jisté, že jej nenechá jen tak v poklidu pokračovat, jako by se nic nedělo. Protože pro zástupce zemí, které dávají velké peníze do společného rozpočtu a financují tak státy, mezi které patří i Česká republika, je nyní situace ještě komplikovanější. Voliči těchto politiků si ve svých novinách přečetli, že jejich peníze by měly jít do kapsy Andreji Babišovi a že se to dokonce už celé roky děje. Proč by to měli dělat?

Evropská komise zaslala české vládě dopis. Odpovědí jistě nemůže být jen analýza českého ministerstva spravedlnosti, které naprosto manipulaivně hovoří jen o českých zákonech, protože evropská finanční směrnice, pro kterou ostatně hlasovali i europoslanci za hnutí ANO, definuje střet zájmů mnohem jasněji a přísněji.

Opravdu si někdo nyní dovede představit, že Babiš, jehož vláda musí odpovědět na dopis EK o tom, že premiér je ve střetu zájmů, bude vyjednávat o evropském rozpočtu? Ten je navíc letos velkým tématem kvůli odchodu Velké Británie z EU. Zelení, ale i další europoslanci prosazují zastropování dotací pro velké firmy, mezi které patří i Agrofert. A český předseda vlády, kterému Agrofert obmyšleně patří, bude před těmito státníky říkat, že Česká republika si zastropování nepřeje. Proč by nám měla Evropská unie v takové chvíli ještě vůbec nějaké peníze posílat?

Andrej Babiš už nemá příliš mnoho možností, co dělat. Zatím pokračuje ve své obvyklé taktice, kterou je tvrzení, že všechno je lež a kampaň. Samozřejmě to bude fungovat na voliče hnutí ANO,  jenomže na zástupce ostatních států jistě ne. Možná o tom nebudou psát Mf DNES ani Lidové noviny, ale The Guardian, Le Monde a Südeutsche Zeitung již své čtenáře informovaly. A hned po nich i všechna další velká světová média.

Babiš naprosto zásadně ohrožuje pozici České republiky v Evropské unii. Ohrožuje také situaci všech dalších zemědělců a jiných příjemců dotací, protože kvůli jeho zátěži je i jejich pozice o mnoho slabší. A v konečném důsledku ohrožuje také ty tisíce zaměstnanců Agrofertu protože ve chvíli, kdy by se Evropská komise rozhodla zastavit dotace pro tento holding, je dost pravděpodobné, že mnoho z nich skončí na ulici. A pokud to Babiš hodlá řešit tím, že bude právníky Evropské komise obviňovat z konspirací a kampaně, je dost možné, že brzy pozná, že takto se problémy neřeší. Rozhodně ne v civilizovaném světě.