Lidové noviny, zřejmě v rámci své nestrannosti, zveřejnily zrovna v první den evropských voleb rozhovor s premiérem Andrejem Babišem. O Evropské unii, jak jinak.

Vykládá tam své různé vize o postavení Evropské komise a Evropské rady s příslušnou kritikou Komise a tak dále. To celkem není zajímavé. Za povšimnutí stojí detaily. Tak třeba soudí, že Evropská rada by měla být koaliční vládou Evropy, a teď to tak není, protože „některé věci se tam dostatečně neprobírají“.

Například: „I na úrovni Evropské rady bychom měli víc diskutovat o zahraniční politice – proč jsme ztratili vliv v Sýrii, co tam budeme dělat, jak to bude s Libyí. Každý mluví o Africe, ale kde je pro ni konkrétní plán? Také obchodní vztahy se Spojenými státy, ruské sankce, které zatím nesplnily politický cíl. Rusko potkáváme všude, má vliv v Sýrii, bohužel větší než Evropská unie. Přitom šest milionů uprchlíků čeká na návrat do Sýrie, což se Evropy zásadně týká.“

Na dotaz, zda by tedy chce zrušení sankcí, tvrdí: „Nechci, ale jde mi o to, aby Evropa nepoškozovala vlastní postavení.“

Bylo by dobré připomenout, že postavení Ruska v Sýrii je dáno tím, že tam má své vojáky, kteří drží u moci zločinný diktátorský režim. Protože neexistuje žádná evropská armáda, nedá se v tom s Ruskem moc soupeřit. Sankce se ostatně týkají ruské anexe Krymu, ne Sýrie. Evropa nemá žádnou technickou možnost něco v té oblasti prosazovat silou, což je to jediné, co by snad pro Kreml bylo srozumitelné. Je samozřejmě otázkou, jak by na něco takového v fanaticky nacionalistickém Kremlu reagovali, ale protože k tomu nedojde, je zbytečné o tom uvažovat.

Sankce jsou celkem nejmírnější trest a není důvod od nich ustupovat. Jak by jejich zrušením Evropa přestala „poškozovat“ sama sebe, není moc jasné. Pochopitelně že poškozují především Rusko, ale proto se sankce dělají, ne aby prospívaly. Nás se to moc netýká a že by Babišovi tolik ležel na srdci ekonomický prospěch ostatních zemí, se nám nějak nezdá. Pokud je to tíží, mohou se tím v rámci Unie zabývat.

Pokud jde o nás v České republice, tak vzhledem k objemu naší obchodní výměny s Ruskem to skutečně není nijak významné. Jak by Babiš reagoval, kdyby se po Česku chtěl nějaký významnější příspěvek na stabilizaci situace v Africe, si lze představit. Už teď má dojem, že nemá smysl dávat více peněz Frontexu na ochranu evropských hranic. Dá se jistě diskutovat o tom, jestli to smysl má, ale Babišovi se prostě nejspíš nechce platit, protože tuší, že zdroje nejsou a on toho tolik nasliboval.

Proč to o těch sankcích vykládá? Aby to aspoň na půl vteřiny potěšilo komunisty?  Nemůže přece věřit, že by komunisté byli schopni se s něčím spokojit. Sám byl přece komunista, tak ví moc dobře, jak uvažují.

Revue Forum Banner
Jan Jandourek
Jan Jandourek
Komentátor deníku FORUM 24
Další články autora