„Ústav paměti národa nepochybuje o tom, že spis tajného spolupracovníka BUREŠ byl veden v souladu s tehdejšími směrnicemi StB. Dochované dokumenty StB dokládají oprávněnost evidence Andreje Babiše jako tajného spolupracovníka StB, a zpochybňují tak uzavření dohody mezi ministerstvem vnitra a Andrejem Babišem,“ řekl pro Seznam Zprávy Michal Miklovič z Ústavu paměti národa. Zasáhnout do archivních dokumentů podle něj ústavu nemůže nařídit ani soud.
Slovenské ministerstvo vnitra v pondělí oznámilo, že se s předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem dohodlo na smíru ve sporu o ochranu osobnosti, jenž se týkal údajně neoprávněné evidence ve svazcích Státní bezpečnosti (StB). Podle ministerstva byl Babiš jako agent StB s krycím jménem „Bureš“ v registračních protokolech s číslem 25085 údajně evidován neoprávněně a vědomě s komunistickou tajnou policií nespolupracoval.
Ústav paměti národa (ÚPN), který má archivy StB na Slovensku na starosti, bude Babišovu složku v seznamu spolupracovníků navzdory dohodě mezi Babišem a státem nadále uvádět, říká Michal Miklovič z Oddělení dokumentace ÚPN.
„Ústav paměti národa zveřejnil registrační protokoly StB, seznamy svazků podle zákona o paměti národa. Z archivních dokumentů není možné vymazat jakoukoli osobu, není možné provést zásah do archivních dokumentů. Dohoda mezi dvěma subjekty, která je dohodou o smíru, nestojí nad zákonem. Neznáme sice obsah dohody o smíru, jak byla stanovená, ale předpokládáme, že z dohody dvou jiných subjektů nemůže vyplývat závazek pro Ústav paměti národa. Takže s tím prostě nebudeme nic dělat. To, že se oni dohodli, že nebyl tajným spolupracovníkem, se nás netýká,“ sdělil dále Miklovič.
Babiš vždy tvrdil, že dochované archiválie o jeho spolupráci s StB nejsou věrohodné a že je tehdejší příslušníci Státní bezpečnosti zfalšovali. Důstojníci StB u soudu Babišovu verzi potvrdili, a Babiš tak v první fázi sporu opakovaně uspěl. Slovenský ústavní soud pak ale věrohodnost jejich svědectví odmítl.