
Andrej Babiš (ANO) FOTO: Evropská unie / se souhlasem
FOTO: Evropská unie / se souhlasem

NÁZOR / Frakce Patrioti pro Evropu v Evropském parlamentu zveřejnila na síti X záznam projevu Andreje Babiše. Začínalo to skutečně velkolepě dramatickou hudbou a záběry řečníka, jak za napjaté pozornosti zaplněného sálu míří k mikrofonu. To, co následovalo, bylo ovšem ochotnické představení svým obsahem i formou, takže obojí vzájemně dobře ladilo. Úroveň provedení zhruba odpovídá úrovni Babišova náhle probuzeného konzervatismu, ke kterému se začal hlásit, když se mu liberalismus zřejmě opotřeboval, nebo se na něj liberálové začali dívat poněkud divně.
„Scházíme se zde dnes, osm měsíců po založení Patriotů pro Evropu, nikoli jako izolované hnutí, ale jako nový hlas evropského lidu,“ začal triumfálně Babiš, aby zamaskoval, že v Evropském parlamentu je tahle parta izolovanou entitou. „Nový hlas evropského lidu“ ovšem zatím nebyl tak mocný, aby údajní patrioti mohli v evropském směřování něco změnit.
🇨🇿💪🏻 Full speech of @AndrejBabis in the #MakeEuropeGreatAgain Madrid Summit.
— Patriots.eu (@PatriotsEU) February 8, 2025
«This is no longer a debate about climate. This is a fight for survival. The only way is to scrap the Green Deal. Not revise it. Not delay it. Abolish it. The Green Deal must be destroyed entirely». pic.twitter.com/YIPzTSTz3v
Babiš se pak pokoušel argumentovat, že strany jejich frakce nemohou být extremisté nebo radikálové, když šéf rakouských Svobodných Herbert Kickl vyjednává o nové rakouské vládě, Viktor Orbán je nejbližší spojenec Donalda Trumpa v Evropě a Marine Le Penová vede silné hnutí ve Francii. No pak je tady on, Babiš, který přece taky není žádný extremista.
Hned na začátku tak jmenoval postavy, které mimo jiné výrazně spojuje jejich proruský postoj. Rakouští Svobodní mají stále partnerskou smlouvu s putinovskou stranou Jednotné Rusko, která je nástrojem tamního zločinného režimu, jasně odmítají sankce vůči Rusku a chtějí obnovení obchodních vztahů s Moskvou.
O Viktoru Orbánovi, předním kolaborantovi s Kremlem, není třeba mluvit. Marine Le Penová si kdysi na volební kampaň půjčila peníze od ruské banky a také kritizovala sankce uvalené na Rusko. V prosinci 2021 zlehčovala přítomnost ruských vojáků na hranicích s Ukrajinou (za dva měsíce Moskva provedla invazi a začala plnohodnotnou válku). Ve své prezidentské kampani na jaře 2022 slibovala, že by Francie odešla ze společného velení NATO.
Tohle jsou samozřejmě postoje na škále od poklonkování Rusku až po zřejmou kolaboraci a extrémní to zatím v Evropě naštěstí je.
To obvinění z extremismu a radikalismu, kterému se Babiš brání, se týká především otázek spojených s migrací a Green Dealem. Pokud jde o migraci, která pochopitelně problémem je, nenabízejí tyto strany žádné funkční recepty. Migrační pakt EU, který znamená zlepšení oproti předchozímu stavu, odmítají. Migranty ve svých zemích přijímat nechtějí, ale současně nehodlají přispívat na ochranu vnějších hranic unie. Hlubší evropskou integraci ve jménu „suverenity“ odmítají, ač by to zlepšilo akceschopnost celého seskupení téměř tří desítek zemí.
Odmítání Green Dealu je už skutečně za hranicí fanatismu. „Je čas podívat se pravdě do očí. Green Deal je mrtev. Je nereformovatelný. Nedá se vylepšit. Je mrtev. A přesto v Bruselu předstírají, jako by se nic nezměnilo,“ deklamoval Babiš jako středoškolák při hodině angličtiny a prokládal to bojovným vztyčováním pěstičky. Klopotně něco předčítat a do toho dělat taková teatrální gesta nebyl dobrý nápad.
„Činí auta nedostupnými, pak navrhují dotace na dopravní chudobu. Dusí podniky regulacemi a pak slibují pomoc právě těm průmyslovým odvětvím, která zabíjejí. To není vládnutí. To je šílenství,“ pokračoval náš patriot.
Přišla i komická situace, když čerpač dotací Babiš pronášel, jak prý každý racionální člověk ví, že „nemůžete dotovat svou cestu k prosperitě“. Pak tvrdil, že se „Spojené státy vracejí k ropě, plynu, uhlí a jaderné energii“ a nezapomněl použít otřepaný argument: Co když nesvítí a nefouká, nebo svítí a fouká moc. „To není politika, to je idiocie,“ zhodnotil muž s mezerami ve znalostech ze základní školy snahu o přechod na obnovitelné zdroje. Co v tom už dokázaly evropské země, Spojené státy a Čína, zřejmě neví, protože mu to zatím do projevu nikdo nenapsal.
To, co Babiš předvádí, není žádný autentický konzervatismus, protože na Babišovi není autentického vůbec nic. Ještě nedávno ze sebe dělal liberála a jeho ANO bylo ve frakci evropských liberálů. Pak zjistil, že se s ním tam po všech jeho kauzách a s jeho prapodivnými kamarády nebude nikdo příliš bavit, tak svou lodičku nasměroval do přístavu „národní suverenity“ a „tradičních“ jistot. K tomu pochopitelně patří různá mírová poselství, rozumějme vykašlat se na podporu napadené Ukrajiny, a posilování vzájemných pout s vyhlášenými kolaboranty.
Charakteristický je u těchto sil odpor k tomu, aby Evropská unie příliš dohlížela na to, jestli se všude dodržují evropské předpisy a nekašle se na lidská práva. Konkrétně třeba, jestli někdo peníze z evropských dotací nebere neoprávněně, nebo je nechce použít na naprostý nesmysl.
Každá věta Babišova projevu by se samozřejmě dala podrobně rozebrat, základním problémem ovšem je jeho celková perspektiva, v čem vlastně evropské společenství spočívá. Podle jeho chápání je nejspíš třeba vyrazit z Bruselu co nejvíce peněz a na společné věci přispět co nejméně, nejlépe vůbec.
V boji proti Green Dealu je praktickou ukázkou toho, k čemu údajný konzervatismus vede. Když pomineme ochranu klimatu a životního prostředí, což tyto lidi nezajímá a zesměšňují to, je to stále ještě strategická potřeba evropské nezávislosti na energiích z Ruska a islámských diktatur. To se mělo vyřešit už dávno, ovšem válka na Ukrajině tu potřebu krajně vystupňovala. Místo diskuse o tom, co by se dalo na Green Dealu změnit, jak upravit časový harmonogram, jaká specifika mají mít jednotlivé země, se objevují jen fanatické výkřiky, jak je třeba všechno zrušit. Dobře vědí, že pokud něco takového slibovali ve svých kampaních, byl to jeden velký podfuk.
O dalším směřování Evropy ostatně nerozhodují nějací „nikým nevolení byrokrati v Bruselu“, ale vesměs lidé, kteří prošli předtím volbami ve svých vlastních zemích. Pokud Babiš tohle neví, nebo to popírá, neví ani nic o základních principech demokracie. Pak by bylo lepší, aby nezastával žádnou veřejnou funkci a z politiky odešel. Mohl by se na nějakém venkovském sídle ve Francii oddávat šťastnému životu penzisty a nikomu by dál neškodil.