Babiš váhá s nominací Jourové. Stane se eurokomisařka první obětí auditů?

ČTK

Premiér Andrej Babiš a Věra Jourová | FOTO: ČTK

Ačkoli se zdálo, že Věra Jourová bude bez problémů pokračovat v roli eurokomisařky, stále se nad ní vznášejí otazníky. Premiér Babiš zatím váhá s její nominací a do hry vstupuje i jeho oblíbená europoslankyně Dita Charanzová. Jistě by lépe hájila jeho osobní zájmy včetně evropských auditů.

Eric Drooker

Z vnějšího pohledu je to těžko pochopitelná situace. Andrej Babiš už údajně Věře Jourové přislíbil, že s ní v této pozici nadále počítá. Ještě v květnu veřejně prohlásil, že vládě znovu její jméno navrhne za hnutí ANO. Nyní však brzdí. I dnes ji sice chválí jako „úspěšnou eurokomisařku“, ale oficiálně její jméno zatím potvrdit nechce.

Zástupný boj o portfolio

Celá veřejná debata se v této době soustřeďuje na strategii, jak posílit portfolio České republiky v Evropské komisi. To podporuje i Věra Jourová, dosavadní eurokomisařka pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a rovnost pohlaví.

Premiér odráží kritiku opozice, že otálení s nominací českého kandidáta může zhoršit pozici při výběru významnějšího postu. Odmítá, že státy, které už nahlásily eurokomisaře, získávají náskok v zákulisním lobbingu. Vyjednávání se podle něj teprve rozbíhají, přičemž Česká republika má zájem o některý ekonomický resort.

Babiš se ohradil i proti mediální kritice váhání s dříve avizovanou nominací Jourové. „ANO je poctěno vaším lobbingem za stávající komisařku. Pro info, 13 států nemá nominaci. Mají ji Německo, Španělsko, Dánsko a Nizozemsko, na základě dohod z Evropských rad, kterých jsem se zúčastnil,“ reagoval na Twitteru.

Za tímto váháním však může být něco jiného než ujišťování, že je pořád dost času. Ostatně je krajně nepravděpodobné, že se vládě vedené trestně stíhaným premiérem se závažným problémem střetu zájmů vyšetřovaným na evropské úrovni podaří vyjednat významné portfolio, zejména takové, kde se rozhoduje o evropských penězích.

Pozice předsedy české vlády je z těchto důvodů v unii velmi oslabena. Proto jen vytváří virtuální realitu boje za silnější portfolio, aby si po případném neúspěchu mohl postěžovat svým voličům, že dělal, co mohl, ale nakonec byl „potrestán“ za svoje „odvážné“ postoje.

Jourová? Uvidíme

Toto otálení spíše souvisí s konečným rozhodnutím, kdo bude nakonec (jakýkoli) post evropského komisaře vykonávat. Není totiž žádným tajemstvím, že vztahy mezi Andrejem Babišem a Věrou Jourovou částečně ochladly. Bylo to patrné už v minulosti, dnes tento problém zesílil v souvislosti s audity Evropské komise. Pro premiéra se zatím vyvíjejí velmi truchlivě a mohou mít zásadní dopady nejen na jeho politickou kariéru, ale i na ekonomickou situaci holdingu Agrofert.

Leccos naznačuje Babišův rozhovor pro Blesk (20. 7. 2019). Obhajuje v něm svoji strategii nejdřív vyjednat portfolio a „neuspěchat to“. O možnostech prý už telefonicky hovořil s novou předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou. Nic konkrétního však neprozradil.

Zároveň rozmělnil nominaci Věry Jourové. „Uvidíme. Ještě to nechci říkat,“ odpověděl na dotaz, zda bude kandidátkou české vlády. „Paní Jourová je favoritka, ale vše se bude odvíjet od toho portfolia, které se nám podaří dojednat,“ nechal si otevřená zadní vrátka. „Záleží i na samotné paní předsedkyni Leyenové,“ dodal alibisticky, aby si pojistil variantní řešení.

Dvě kandidátky?

Poprvé totiž připustil, že by mohla vláda uvažovat o dvou kandidátkách: Věře Jourové a lídryni hnutí ANO v evropských volbách Ditě Charanzové, která byla zvolena místopředsedkyní Evropského parlamentu.

„Ano. Potenciálně můžeme nabídnout dvě ženy,“ oznámil s tím, že zatím nechce příliš předbíhat. Vláda přitom může rozhodnout do konce srpna. Jméno Charanzové je podle něj zmiňováno i uvnitř hnutí ANO. „Samozřejmě jsou různé názory,“ připustil.

Co se skrývá za touto mediální fasádou, kdy jsou náhle ve hře jména dvou kandidátek ANO na eurokomisařku? Pro Jourovou sice hovoří zkušenosti z výkonu této funkce, ale pro oligarchu v problémech to není hlavní kritérium. O Charanzové, která se v Bruselu pohybuje dlouhodobě, to může říct také.

Jourová nesplnila očekávání?

Podstatné jsou mezi nimi jiné rozdíly. Portál Seznam nedávno přinesl informaci, že Babiš vyčítá Jourové, že ho nevarovala před závěry auditů konstatujícími jeho střet zájmů a hrozbu zastavení dotací Agrofertu, a nevyvinula ze své pozice žádnou aktivitu. „Mohl mít dojem, že Jourová v jeho věcech neodvedla práci, jakou měla,“ uvedl zdroj znalý bruselského prostředí.

Zatímco všichni představitelé hnutí ANO včetně Charanzové svého šéfa do krve obhajovali, Jourová, jeden z posledních billboardových „mohykánů“ pomáhajících Babišovi při rozjezdu hnutí, zůstala stranou.

„Musím říct, že zásadně nekomentujeme interní dokumenty, které uniknou do médií. V tuto chvíli nemohu odpovědět a vyjadřovat se k obsahu. Věc souvisí s novou legislativou ze srpna tohoto roku, kterou nyní Evropská komise vykládá,“ reagovala loni neutrálně na první zjištění právní služby, což ovšem vyplývá z její pozice komisařky.

Na to ovšem Babiš nehraje. Sice není úplně jasné, jak by mohla Jourová zasáhnout, aby z toho nevznikl ještě větší skandál, ale je nepochybné, že šéf ANO takto uvažuje.

ČTK

Podobného „faux pas“ se eurokomisařka dopustila už před třemi lety v reakci na otázku, co říká tomu, že auditoři Ministerstva financí nedostali všechny vyžadované dokumenty farmy Čapí hnízdo. „Jednoznačně to u mě vyvolává pocit, že něco není v pořádku, protože si neumím představit, že by se nedohledaly listiny. Jsem velmi překvapená a skoro se mi tomu nechce věřit,“ podivila se s tím, že si počká, jak dopadne vyšetřování.

„Vyjadřovala se k něčemu, o čem chudinka nic neví,“ korigoval ji tehdy Babiš.

Na Charanzovou je spoleh

Šéf ANO v takovych případech řeší personální problém hledáním alternativy, což se názorně projevilo náhlou rezignací ministra spravedlnosti Jana Kněžínka a dosazením stoprocentně loajální Marie Benešové.

Je jisté, že podobné „excesy“ s Charanzovou nehrozí. Přesně naopak. Potenciální alternativní kandidátka na post eurokomisařky projevuje skálopevnou loajalitu.

Charanzová nevidí problém ani ve střetu zájmů, ani v dotacích Agrofertu, ani v trestním stíhání svého šéfa. Vidí ho ve skutečnosti, že se vůbec tento problém na evropské úrovni projednává. „Tahle témata se do Bruselu tahat nemají. Nezlepší to ani náš obrázek v EU, ani obrázek Unie u nás,“ tvrdila před květnovými volbami.

Premiér Babiš o takové eurokomisařce jistě sní. Tím není řečeno, že jí nakonec nebude Jourová, zvláště když si uvědomí, co je jejím prvořadým úkolem. Vynášet premiérovi citlivé informace z Evropské komise a hájit jeho zájmy. Charanzová by to pochopila.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner