Babiš ve sporu o reformu policie spoléhal na Zemana. Chtěl, aby ji Chovancovi rozmluvil

repro čt

Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš při řešení sporu o reformy policie údajně čekal, že ho podpoří prezident Miloš Zeman. Chtěl, aby Zeman ministrovi vnitra Milanu Chovancovi podpis reforem vymluvil.

„Upřímně řečeno jsem doufal, že prezident Chovancovi řekne, aby podpis odložil, protože to je destrukce dvou velmi důležitých útvarů,“ uvedl Babiš podle webu Aktuálně v rozhovoru pro Hospodářské noviny, který vyjde v úterý.

S prezidentem se Babiš sešel stejně jako Chovanec minulý týden v pondělí, podpory se ale prý po schůzce nedočkal. Zeman se v minulosti stejně jako Babiš vyjádřil proti plánovanému slučování protikorupčního a protimafiánského útvaru, v rozhodující chvíli se ale za Babiše veřejně nepostavil.

Prezident naopak hnutí ANO vzkázal, že by nemělo realizovat své výhrůžky a odcházet z vlády. ANO poslechlo a koaliční smlouvu i přes přísliby nevypovědělo. A to přestože ministr Chovanec reformy policie podepsal.

„Nevím, proč ta podpora nepřišla, to se musíte zeptat pana prezidenta,“ dodal podle zpravodajského portálu Babiš. Všichni tři politici se mají tuto středu potkat na Hradě, kde budou znovu o celé věci jednat. Teprve pak se prezident k celé věci vyjádří, uvedl jeho mluvčí Jiří Ovčáček s tím, že podpisem „příběh nekončí“.

Babiš si v rozhovoru pro HN také postěžoval, že čekal větší podporu také od koaličních lidovců. „Určitě jsem od nich čekal razantnější postup. Na Bezpečnostní radě státu téměř nic neřekli. Teď mluví o tom, že na to chtějí dohlížet, aby se nepřestaly vyšetřovat živé kauzy. Ale podle mě je na to už pozdě,“ dodal Babiš.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner