Babiš vsadil na strategii „vyděs a zachraň“, Pavel na klid a naději

(Profimedia)

FOTO: Profimedia

V době, kdy píši tento článek, máme za sebou první týden prezidentské kampaně po prvním kole voleb. Je zřejmé, že oba kandidáti nasadili na závěrečný sprint a snaží se maximálně kvantifikovat dosavadní předvolební strategii. Zároveň je dobré si všimnout, že kvalitativně, tedy co do obsahu, se ani jedna kampaň příliš neliší od toho, co jsme byli zvyklí vidět před druhým kolem. Současně je tato část kampaně daleko více o emocích než ta v předchozích měsících. Na rozum zacílené argumenty již byly mnohokrát sděleny a nyní je nutné zaměřit se na pocity.

Základní rozdíl mezi kampaní Petra Pavla a Andreje Babiše je v tom, že zatímco Petr Pavel hodně akcentuje u lidí naději, Andrej Babiš vsadil na strategii „vyděs a zachraň“. Toto je nesmírně silný nástroj, neboť dominantní emocí, s níž se pracuje, je strach. Jsou dva pocity, které jsou z evolučního hlediska nejstarší. Strach a hněv. Vážou se ke stresové reakci, která se na behaviorální rovině odehrává ve formě útěk nebo boj. Útěk je provázen strachem, boj naopak hněvem. Právě proto, že jsou tyto emoce tak staré, jsou značnou měrou nezávislé na rozumu. Své by o tom mohli říci lidé trpící nějakou fobií, tedy chorobným strachem z něčeho, o čem mnohdy dobře vědí, že není nebezpečné, přesto se děsu nedokážou ubránit.

Vyvolat u populace strach, je neodmyslitelným rysem všech diktátorů a politických demagogů. Komunisté děsili lidi imperialisty, kapitalisty, třídními nepřáteli, nacisté zas měli pro změnu Židy. Ruská propaganda dělá, co může, aby nás vyděsila z možnosti jaderné války a anticovidoví demagogové zase přicházeli s nejrůznějšími případy hrozícího zotročení lidstva pomocí neexistujících čipů ve vakcínách.

Strach je nesmírně silný nástroj k ovládání druhých, protože intuitivní reakcí vyděšené populace je hledání záchrany a ochrany. Nu a zde přicházejí na scénu všichni ti Hitlerové, Stalinové, Gottwaldi, Putinové a další, aby chlácholivým hlasem řekli, že vše bude v pořádku a oni nás před jimi pojmenovanými hrozbami zachrání. A právě na tuto notoricky starou techniku vsadil a prakticky od začátku své politické dráhy sází Andrej Babiš. S mesianistickým výrazem se svezl na vlně tzv. velké protikorupční revoluce a dostal…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články