Babiš vstupuje do byznysu s pivem. Agrofert koupil dodavatele důležité suroviny do Prazdroje a Budvaru

Andrej Babiš (ANO), sídlo holdingu Agrofert v Praze (ČTK / FORUM 24)

Andrej Babiš (ANO), sídlo holdingu Agrofert v Praze | FOTO: ČTK / FORUM 24

Skupina Agrofert, která patří Andreji Babišovi (ANO), ovládne předního českého pěstitele, obchodníka a zpracovatele chmele, společnost Top Hop. S odkazem na tiskovou zprávu holdingu šéfa hnutí ANO o tom informoval web Seznam Zprávy

„Akvizicí získáváme dobře fungující společnost, kvalitní ornou půdu a navíc rozšiřujeme naše podnikání v oblasti chmelu,“ tvrdí v tiskové zprávě skupiny Agrofert výkonný ředitel Josef Mráz. Podle webu Seznam Zprávy se už obě strany na prodeji dohodly.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Cena za zemědělskou skupinu se může podle odhadů expertů z oblasti fúzí a akvizic přiblížit jedné miliardě korun, napsaly už dříve Hospodářské noviny.

Podle zdrojů z řad pěstitelů bylo už dříve pravděpodobné, že holding brzy ovládne českého pěstitele s třicetiletou tradicí.  Pro Agrofert je to vstupenka do prestižního a ziskového oboru, kde doposud nepůsobil. „Divil bych se, kdyby chtěl koupit jen pěstitele chmele,“ podotkl podle webu jeden z pivovarníků. Zda bude dalším krokem koupě pivovaru, zůstává zatím v rovině spekulací. 

Z tuzemských výrobců piva skupina Top Hop spolupracuje například s lídrem trhu Plzeňským Prazdrojem a Budějovickým Budvarem. Část dodává zákazníkům do Německa, Polska, ale i vzdálených destinací, jako jsou země v Asii, píší Seznam Zprávy. Společnost napůl vlastní podnikatelé Josef Ondráček a Josef Maryško a její součástí je pět firem. Konkrétně Chmelex Hořesedly, Chmel Podlesí, Chmelař, Petrohradská a Zlaté chmelové údolí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články