Babiš vydělá na koronaviru, jeho laboratoř bude testovat. Dráž než jiní

Premiér Andrej Babiš (ANO) (ČTK)

Premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK

Server Seznam Zprávy přinesl informaci o tom, že na soupisu laboratoří, které dělají testy na koronavirus, se nově objevila i společnost Vidia-Diagnostika, která patří do skupiny FutureLife, součásti svěřenských fondů předsedy vlády Andreje Babiše. Skupina je známá zejména silným postavením v oblasti reprodukční medicíny.

„K testování jsme se přihlásili sami, Vidia jakožto virologická laboratoř má dlouholetou zkušenost v této oblasti,“ uvedl pro Seznam ředitel společnosti FutureLife Matěj Stejskal. Jiná soukromá laboratoř, Tilia Laboratories, o níž ministr zdravotnictví Adam Vojtěch říkal novinářům nepravdy, na ministerském seznamu chybí.

V Tilia Laboratories u lékařky Soni Pekové platili lidé za test 1264 korun. Právě v této laboratoři byly potvrzeny dva případy koronaviru, Vojtěch ale poté tvrdil, že lékařka je v karanténě. Později se za svá slova omluvil s tím, že měl špatné informace.

Na zveřejněném seznamu je nově Fakultní nemocnice Plzeň a Laboratoř Diagnostika Ústí nad Labem. V té by měl test stát 2000 korun. Babišova Vidia-Diagnostika bude od občanů požadovat zhruba 3000 korun.

V České republice trvá nouzový stav. V noci z neděle na pondělí začne platit zákaz vycestování z ČR do zahraničí pro české občany a cizince s trvalým nebo přechodným pobytem nad 90 dnů. Ve stejný čas začne platit zákaz vstupu všech cizinců na území ČR. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) stanoví výjimky, týkat se budou například přeshraničního styku, tedy lidí, kteří dojíždějí za prací do 100 kilometrů od českých hranic.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]