Babiš vydělává na Green Dealu. Stát mu i nadále posílá miliardy za bionaftu

Andrej Babiš u soudu (Profiemdia)

Andrej Babiš u soudu | FOTO: Profiemdia

Andrej Babiš se v poslední době neustále verbálně vymezuje proti evropskému Green Dealu, který však dojednala a za Českou republiku podepsala právě jeho vláda. Navíc na tomto programu vydělává. Stát prostřednictvím firmy Čepro totiž stále posílá miliardy korun Agrofertu. Uvedl to web Seznam Zprávy.

Přestože již v loňském roce došlo ke zrušení povinného přimíchávání biosložek do pohonných hmot, pokračuje státní firma Čepro v zasílání miliardových částek za biopaliva do Agrofertu, který je oficiálně zaparkován ve svěřenských fondech Andreje Babiše.

(ČTK)

Babišův Agrofert tak od Čepra podle SeznamZpráv získal za rok 2022 přes 3,9 miliardy korun a v letošním roce by to mělo být dokonce 3,4 miliardy. Za pouhé dva roky tak Babišova firma získá prostřednictvím Green Dealu, vůči němuž se Babiš vymezuje, takřka 73,5 miliardy korun. V letech 2013–2016 to pak bylo přibližně 600 milionů každým rokem. Peníze z byznysu, za nějž Babiš lobboval, ještě než vstoupil do politiky, tak končí na účtech spojených s majitelem hnutí ANO.

Částky, které ze státního Čepra tečou do Agrofertu, však firma oficiálně nezveřejňuje. Jak se vyjádřila pro SeznamZprávy, nevztahuje se na ni totiž zákon o zakázkách, takže veřejné soutěže vypisuje jen v případě, že sama chce. Agrofert tak získal kontrakt loni v prosinci na základě rámcové smlouvy z dubna roku 2022.

Podle ministerstva financí sice platby narostly, ale spotřeba biosložek poklesla. Čepro údajně snížilo spotřebu o 40 % v porovnání se spotřebou před legislativní úpravou o zrušení povinného přimíchávání biosložek do pohonných hmot.

Agrofert je tak v získávání veřejných peněz i nadále velice úspěšný. Za rok 2022 získala tato Babišova společnost od státu zakázky za 9,8 miliardy korun, což je takřka trojnásobně výše, než se mu podařilo vyčerpat v dosud rekordním roce 2020.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články