Facebook Andreje Babiše zřejmě ovládá někdo, kdo má temný smysl pro humor, nebo nevnímá souvislosti.

Dne 12. července se tam můžeme dočíst:

„V 18 letech podepsala Chartu 77. Odvážná žena, která má můj obrovský obdiv. Hrdá Češka, která vytvořila a včera otevírala výstavu Nezlomní. Zuzana Brikcius. Kdyby bylo na mně, hned zítra bych ji jmenoval ministryní kultury. A na tu výstavu jděte, je úžasná.“

Facebook Andreje Babiše.

Autory výstavy jsou Zuzana a Eugen Brikciusovi. Jak Zuzana Brikciusová sdělila novinářům, vybrali výtvarníky, kteří bojovali za svobodu umění i za nejtěžších politických a společenských okolností.

„Brikciusová ale záměrně vybrala i méně známé výtvarníky, například Františka Petra Kiena. Pocházel z německo-židovské rodiny. Kromě výtvarné tvorby se věnoval psaní básní i scenáristice. V roce 1944 byl zavražděn v likvidačním táboře v Osvětimi.“ (ČTK)

Jsou to různé osudy. Zuzana Brikciusová podepsala v osmnácti Chartu 77. Tu Andrej ve svých osmnácti podepsat nemohl, protože tolik mu bylo v roce 1972 a Charta ještě nebyla sepsaná. Jako plnoletý už ale mohl rozum brát a vidět, co se děje. Naplno běžely normalizační čistky, lidé se vyhazovali z práce a zavíralo se. O prázdninách 1972 probíhaly soudní procesy se 47 představiteli opozice, kteří dohromady dostali tresty 118 let odnětí svobody. Mezi odsouzenými byli třeba Rudolf Battěk, Ladislav Hejdánek nebo Jaroslav Šabata.

Jenže právě za normalizace Andrejovi staršímu vrátili členství v komunistické straně a rodině se dařilo. Babiš pak v roce 1978, rok po zveřejnění Charty 77, nastoupil do podniku zahraničního obchodu Chemapol Bratislava a dva roky po Chartě vstoupil do KSČ a v roce 1982 se stal agentem Státní bezpečnosti, která chartisty pronásledovala.

A teď Babiš vyhlašuje, že má „obrovský obdiv“ k signatářce Charty a hned by ji jmenoval ministryní kultury. Tak určitě…

Třeba prohlédl, řeklo by se. Jenže jak to dát dohromady s jeho výroky, které určitě při otvírání výstavy Nezlomní nepronesl. Třeba ten, který se objevil na nahrávce skupiny Šuman: „Havla zvolili ještě komunisti. Celý ten deal byl o tom: nezrušíte komunistickou stranu a my zvolíme Havla. Tak nech dou do piči…Pravda a láska.“

Nemohl by ten Babišův Facebook někdo zásobovat aspoň trochu uvěřitelnými výroky? Aspoň trochu?

Revue Forum Banner
Jan Jandourek
Jan Jandourek
Komentátor deníku FORUM 24
Další články autora