Poslanci dnes odložili projednávání o navýšení deficitu státního rozpočtu na 500 miliard korun. Premiér Andrej Babiš (ANO) již pohrozil, že neschválení návrhu by mohlo vést až k předčasným volbám. Poslanci opozice však avizovali, že v této formě předloženou novelu zákona nepodpoří. Návrh navíc prozatím odmítli i komunisté. Hnutí ANO proto dalo nakonec přednost svolání mimořádné schůze Sněmovny na úterý 23. června, kdy se bude rozhodovat i o tom, zda bude schvalování probíhat ve stavu legislativní nouze, či nikoli.
Jak dopoledne uvedla poslankyně STAN Věra Kovářová, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nebyla schopná ještě na pondělní telekonferenci se zástupci opozice objasnit, jak bude využito téměř 100 z celkových 137 miliard korun navýšených vládních výdajů, které by nově putovaly do vládních rozpočtových rezerv.
Předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek v té souvislosti upozornil, že rozhodování o tom, za jakým účelem ty peníze mají být vynaloženy, patří k povinnostem členů dolní komory. „Vláda chtěla, aby se této rozhodovací pravomoci Sněmovna vzdala, což jsem přesvědčen, že nesmí,“ sdělil dnes novinářům.
V reakci na četnou kritiku dnes Andrej Babiš jako poslanec předložil několik pozměňovacích návrhů, které využití zmíněných 100 miliard korun blíže specifikují. Zde ale připomněl Kalousek slova Aleny Schillerové, která ještě včera tvrdila, že specifikovat účel finančních prostředků neumí. „Buď nás obelhávala ministryně Schillerová včera, kdy říkala, že to neumí, nebo nás obelhává dnes, když tvrdí, že ano. Jsem přesvědčen, že jsme vládou obelháváni včera i dnes,“ uvedl.
Na otázku deníku FORUM 24 na samotnou výši schodku státního rozpočtu Kalousek uvedl, že by upřednostňoval, kdyby vláda nyní požádala o jeho zvýšení na 400 miliard korun a na podzim požádala o dalších 100 miliard, které by dostatečně zdůvodnila. „Bylo by to serióznější, než chtít vylhaný bianco šek,“ doplnil.
Nedostatečnou specifikaci směřování finančních prostředků označili za problematickou i zástupci KSČM, na jejichž podpoře Babišova vláda stojí. Další překážkou je podle komunistické poslankyně a předsedkyně rozpočtového výboru Miloslavy Vostré chybějící konsolidace schodku do budoucna. Komunisté se proto rozhodli podle jejího vyjádření podpořit usnesení příslušného výboru, které ukládá projednání novely rozpočtu v řádném legislativním procesu.
Šéf poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka však odmítl možnost prodloužení projednávání novely. Na jednání vládních stran mělo hnutí ANO na schvalování apelovat s tím, že by v opačném případě nebylo možné pokračovat s opatřeními proti dopadům koronaviru. „Věřím, že dojdeme k nějaké shodě,“ dodal Chvojka.
Ministryně financí Schillerová po dopoledním jednání s prezidentem Milošem Zemanem oznámila, že hnutí ANO bude požadovat svolání mimořádné schůze Sněmovny k tématu rozpočtu, a to na příští středu. Podle jejího vyjádření si prezident kladl k podpoře novely jedinou podmínku, a sice maximalizaci finančních prostředků směřujících na investice.
Podle předsedy SPD Tomia Okamury je jeho hnutí ochotné o schodku diskutovat pouze v případě, že vláda začne škrtat nepotřebné výdaje. Okamura hovořil o nákupech zahraniční armádní techniky, výdajích na inkluzi ve školství, na podporu solární energetiky nebo na podporu politických neziskových organizací.
Babišovy předčasné volby
Na tiskovou konferenci před jednáním dolní komory dorazil kolem 14. hodiny i premiér Babiš. Reagoval především na kritiku opozice o nevyjasněných výdajích. Vysvětloval, že by celých 200 miliard, o které je schodek rozpočtu nyní navyšován, podle něj mělo putovat na investice. „Zákon roku je rozpočet. Letošní rok chceme proinvestovat,“ uvedl s tím, že namísto zmiňovaných 100 miliard korun by mělo skončit ve vládních rozpočtových rezervách pouze 36 miliard.
Ač dále zdůrazňoval, že on sám o předčasné volby nestojí, jelikož považuje současnou vládu za úspěšnou, vrátil se i k dnešním spekulacím na toto téma. „Pokud by náš rozpočet někdo nepodpořil, tak by vyhlásil válku všem občanům,“ prohlásil Babiš před novináři. „Já se voleb nebojím, naopak mám volební kampaně rád,“ doplnil.
Pokud by totiž nedošlo ke schválení novely rozpočtu ve stavu legislativní nouze, budou podle Babiše všechny dotčené skupiny pouze zbytečně čekat. A to včetně kompenzací obcím za spolufinancování příspěvku pro OSVČ. Podobná vyjádření označil poslanec a místopředseda ODS Martin Kupka za bohapusté vydírání.