Babiš vysvětluje Američanům, že je má rád. Není přeci jako Zeman.

ČTK

Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Článek v prestižním americkém deníku The Washington Post, ve kterém novinářka Anne Applebaumová označila Andreje Babiše za proruského politika, musel ministra pořádně rozčílit. V dopise, na který upozornil server ECHO24,  totiž Babiš ostře odmítá toto tvrzení žurnalistky ze Spojených států a tvrdí, že na rozdíl od bývalého i současného prezidenta České republiky není nakloněn směřování naší země na východ. Babiš přitom svými výroky několikrát dokázal, že svou zálibu v USA získal až v posledních měsících.

Ministr financí si na článek, který o něm vyšel v Americe, stěžuje už podruhé. Tentokrát však do The Washington Post poslal dopis, ve kterém vysvětluje, jak špatné je Rusko a on ani jeho firmy Putinovu velmoc nepodporují. Když se Babiš hádal s americkými médii naposledy, bylo to těsně po jeho dubnovém příletu na dovolenou do USA a miliardář tenkrát hrozil i žalobou. Přestože ministr u nás své prázdniny za velkou louží prezentoval jako pracovní cestu, nic přínosného z ní doteď pro náš stát nevzešlo. Jediným výstupem z výletu tak zůstala pouze nervózní Babišova reakce na text, který vyšel na serveru Foreign Policy a kde svým čtenářům objasňoval, s kým bude mít Amerika tu čest.

Eric Drooker

V dubnu Babiš obvinil důvěryhodný server z toho, že článek vznikl na objednávku šéfredaktora Svobodného fóra Pavla Šafra, kterého ve videu pro Hospodářské noviny označil za parchanta. Soudně pak chtěl vicepremiér z Foreign Policy vymoci omluvu. Jako obvykle však šlo pouze o velkohubé prohlášení, které ministr financí pronesl pro média. Kauza nijak nepokračuje, jediné, co je známo, je fakt, že si Američané za svým článkem stojí a omluva nepřipadá v úvahu. Dnes už Babiš volí klidnější cestu. Z jeho dopisu je sice cítit, že si Anne Applebaumová zřejmě pozvání na Čapí hnízdo nevyslouží, ale aspoň se jeho reakce tentokrát obešla bez nadávek a urážek.

Eric Drooker

Radost zřejmě moc Babiš neudělá prezidentu Zemanovi, kterého společně s bývalou hlavou státu Klausem označil za politiky, kteří obdivují ruský a hlavně putinovský náhled na svět. Nebude to však tak horké. Zatím každý rozkol mezi Zemanem a Babišem skončil dřív, než stačil pořádně odstartovat. Je přeci veřejným tajemstvím, že mezi těmito dvěma existuje nepsaná smlouva o neútočení. Jeden potřebují druhého, takže je taková domluva logická.

Babišův obrat už nemůže nikoho překvapit. Změna názoru je totiž nejcharakterističtějším znakem českého ministra. Přestože byl vždy spojován spíš s komunistickým smýšlením, najednou je kapitalista až za hrob. Společně s velvyslancem USA pořádají společná setkání a možná i mnohem víc. Třeba si postupem času dokáže Babiš vybudovat takovou pozici, že se o něm, stejně jako v ČR, v části médií vůbec nebude psát, aby ho nenaštvali. Snad ale pořád zůstanou taková média jako třeba Foreign Policy, která se nebojí zveřejňovat pro Babiše nepříjemnou pravdu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner