Babiš vytvořil Prymulovi nové místo. „Aby neodcházel někde do privátu,“ vysvětloval

Twitter International Chess Federation

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula | FOTO: Twitter International Chess Federation

Premiér Andrej Babiš (ANO) nabídl odstupujícímu náměstkovi ministra zdravotnictví Romanu Prymulovi post vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví. Informaci serveru TN.cz předseda vlády potvrdil České televizi (ČT). Svůj návrh musí Babiš ještě projednat v pondělí ve vládě s koaličním partnerem.

„Myslím si, že by bylo dobré, aby pan profesor zůstal v rámci státních struktur, aby neodcházel někde do privátu,“ řekl Babiš. Na otázku, zda Prymula nabídku přijal, premiér uvedl, že je to podle jeho názoru na dobré cestě. „V pondělí to nějak dořešíme,“ dodal.

Premiér Babiš diskutuje s odcházejícím náměstkem ministra zdravotnictví Prymulou o jeho možném působení na úřadu vlády. Nechce, aby Prymula opustil státní služby. Babiš to řekl svému holdingovému serveru iDNES.cz. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) a Prymula si „úplně nesedli“, řekl premiér. Prymula již dříve naznačil, že má nabídky ze soukromého sektoru, připustil ale také možnost další práce pro vládu. Ministr Vojtěch si nedokáže představit setrvání Prymuly na postu svého náměstka. Vadí mu jeho výroky a to, že s ním Prymula nejedná, řekl ČT.

Prymula oznámil, že chce funkci náměstka pro zdravotní péči opustit na konci května. Odchod zvažoval už v březnu, k tomu, aby zůstal, ho přesvědčil premiér Babiš po nástupu epidemie koronaviru. Ministr Vojtěch řekl České televizi, že si Prymulovo setrvání ve funkci nedokáže představit. Vadí mu jeho výroky v médiích a to, že s ním tyto věci neřeší osobně. Vojtěch nicméně bude rád, pokud Prymula jako epidemiolog a vakcinolog bude s ministerstvem nadále spolupracovat v expertní pozici.

„Já s panem profesorem diskutuji o nějaké jeho další roli, v rámci jeho dalšího působení na úřadu vlády. Protože v tom zdravotnictví máme strašně moc projektů, které chci realizovat,“ řekl serveru Babiš. Mluví také o „velice dobré komunikaci“ s Prymulou. Jeho odchod z ministerstva je podle premiéra „rozhodnutí ministra“.

Prymula v úterý v televizi Nova potvrdil, že se na odchodu z funkce ke konci května domluvil s Babišem. Dosavadní rozhovory o jeho novém působení zatím nejsou uzavřeny, řekl. Připustil ale, že by mohlo jít o nějaké vládní angažmá. „Nechci předbíhat, dokud to nebylo dohodnuto,“ dodal.

Prymula dřív médiím řekl, že ministerstvo zavedlo povinné bezpečnostní prověrky pro náměstky kvůli obavám z jeho popularity. To ministr Vojtěch v úterý odmítl s tím, že bezpečnostní prověrku po všech svých náměstcích požaduje od loňského dubna. Jen Prymula ji zatím nezískal.

Po vypuknutí epidemie koronaviru v Česku řídil Prymula krátce Ústřední krizový štáb. Od konce března stojí v čele Centrálního řídícího týmu COVID-19, který má na starosti projekt chytré karantény, řízení kapacity nemocnic, laboratoří či testování nakažených.

Na uvolněné místo náměstka pro zdravotní péči musí ministerstvo zdravotnictví vypsat výběrové řízení podle služebního zákona.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner