Babiš využil interpelace ke své propagaci a lžím o auditu EK

ČTK

Premiér Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Když se ve čtvrtek v Poslanecké sněmovně řešil audit Evropské komise, poukazující na střet zájmů Andreje Babiše, čekalo se, že se premiér mimořádného jednání zúčastní. To se ovšem nestalo a předseda vlády, který vzkázal, že se ho to netýká, dorazil až na odpolední interpelace. Ty však zneužil k tomu, aby vyprávěl lži o auditu a opětně kritizoval bývalé vlády.

Po trapném představení, které předvedli někteří poslanci hnutí ANO na mimořádné schůzi ke zprávě Evropské komise, vše korunoval Babiš. Ten interpelace pojal jako šanci před televizními kamerami znovu zopakovat svou pomýlenou verzi o výsledcích auditu. Nejenže opět prohlašoval, že žádný střet zájmů nemá, protože ho „lex Babiš“ donutil zbavit se Agrofertu, ale přišel i s dalším demagogickým prvkem.

Na všechna témata, která na něj byla namířena, odpovídal převážně dlouhým vyprávěním o auditu a jeho bezvýznamnosti. Drzost a arogance ministerského předsedy v jeden moment už naštvala i místopředsedu sněmovny Vojtěcha Pikala. Pirátský poslanec v momentě, kdy Babiš místo o Istanbulské úmluvě, předmětu interpelace, hovořil o svých politicko-obchodních problémech, vypnul mikrofon u řečnického pultíku. Ani to však premiéra nepřinutilo, aby se i nadále nechoval, jako by mu sněmovna patřila.

K tomu mu ovšem tentokrát daly šanci i opoziční strany, které si na Babiše připravily pouze dvě interpelace. Přitom ještě před časem se diskutovalo o tom, jak donutit premiéra, aby se jich účastnil. Ve čtvrtek na nich byl podruhé za sebou, a hned se ukázalo, že jeho přítomnost zřejmě až tak moc nikomu nescházela. Argument, že nikdo nečekal, že by se dostavil i tentokrát, když přišel minulý týden, je laciný.

Právě díky takovýmto kiksům v „boji“ proti Babišovi se opozici stále nedaří zaujmout dostatečný počet voličů. V době, kdy předseda vlády opět čelí trestnímu stíhání a budeme kvůli němu vracet Evropské unii stovky milionů, není možné, aby na něj mířily pouhé dvě interpelace. Takto získává majitel hnutí ANO zdarma a bez námahy politické body.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner