Babiš využil úmrtí Věry Čáslavské k vlastní propagaci

Fotografie Věry Čáslavské s Andrejem Babišem na webových stránkách hnutí ANO. (anobudelip.cz)

Fotografie Věry Čáslavské s Andrejem Babišem na webových stránkách hnutí ANO. | FOTO: anobudelip.cz

Dokonce i smrt velké ženy, statečné bojovnice, legendární sportovkyně a sedminásobné olympijské vítězky Věry Čáslavské využil pro svoji propagaci oligarcha a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. V prostoru, který například slovenský prezident Andrej Kiska nebo Karel Schwarzenberg využili k tomu, aby vzdali hold této statečné ženě, Babiš připomíná, že dal peníze na dokument o Věře Čáslavské a že mu vždy fandila, i když je mu více než 50 let.

Babiš to uvedl to ve čtvrtečním vydání regionálního Deníku. „Měl jsem paní Čáslavskou strašně rád, psali jsme si, dal jsem peníze na dokončení filmu paní Sommerové »Věra 68«. Její úmrtí je pro mě šok, protože jsem si myslel, že tu nemoc překonala. Moc si vážím toho, že patřila k podporovatelům ANO. Řekla, že mužům nad 50 obvykle už tak nefandí, ale u mě prý udělala výjimku. Měl jsem ji rád. Je mi to líto,“ řekl listu Babiš.

Pro srovnání uvádíme, jak na úterní úmrtí Věry Čáslavské reagoval slovenský prezident Andrej Kiska: „Věra Čáslavská reprezentovala nejen naše Československo, ale byla symbolem odvahy, kterou jsme prostřednictvím ní vysílali do světa. Ona ukázala světu, že v naší okupované zemi jsou lidé, kteří se nebojí. Tak jako Věra Čáslavská sklopila oči a dívala se do země v roce 1968 na olympiádě při sovětské hymně, tak dnes asi mnozí sklápíme oči, díváme se do země a myslíme na ni.“

Naprostým paradoxem pak je, že hnutí ANO na sociální síti Facebook platí propagaci příspěvku Elišky Kaplicky Fuchsové, která na síť pověsila známou fotografii Věry Čáslavské, Olgy Havlové a Václava Havla. Tedy tří bojovníků proti komunismu. Co na tom, že majitel hnutí ANO patřil před rokem 1989 ke komunistickým papalášům? Volby jsou za dveřmi, a tak je třeba použít a zneužít cokoliv a kohokoliv. Klidně i Čáslavskou, Havla nebo Havlovou.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner