Babiš využil v boji kvůli střetu zájmů i kandidáta na ústavního soudce Gerlocha

Aleš Gerloch (Facebook)

Aleš Gerloch | FOTO: Facebook

Premiér Andrej Babiš použil na svou obranu v přestupkovém řízení kvůli možnému střetu zájmů pomoci významných osob. Jednou je kandidát na ústavního soudce místopředseda legislativní rady vlády Aleš Gerloch, druhým ministr spravedlnosti za ANO Jan Kněžínek.

Přestupek se řešil v Černošicích, kam Babiš svým bydlištěm patří a úředníci tam v lednu rozhodli, že Babiš ve střetu zájmů je, protože mu patří média, byť teď převedená do svěřenských fondů. Jenže například česká pobočka Transparency International vznesla pochybnosti a soudí, že Babiš může firmy dál ovlivňovat. Babiš se odvolal.

Kandidát na ústavního soudce Gerloch, známý tím, že jeho právní názory souzní s názory a postupy prezidenta Zemana, pro Hospodářské noviny sdělil: „S Babišem jsem o tom nehovořil. Obrátil se na mne Václav Knotek, abych vypracoval stanovisko k pojmu osoby ovládající a jaký to má vztah z hlediska politických práv, pokud je takový člověk politicky aktivní.“

Protože se Gerloch tímto tématem přímo nezabývá, Hospodářské noviny se ho ptaly, proč se tím zabýval právě on. „Řešil jsem to v rovině ústavněprávní, a nikoli z pohledu soukromého práva,“ odpověděl.

Zatím pomoc obou odborníků nebyla Babišovi nic platná, ale jejich posudky ještě mohou posloužit pro odvolání. Gerloch říká, že takových stanovisek vytváří mnoho. To je možné, zajímavé je ale právě to, že ho kandidát na ústavního soudce dodal pro obhajobu premiéra podezřelého ze střetu zájmů. Ale jistě bude dobré.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]