Prezidentský kandidát Andrej Babiš (ANO) v duchu své dosavadní kampaně orientované na strach z války prohlásil, že by jako prezident nepomohl Polsku nebo pobaltským zemím, kdyby byly napadeny. Zpochybnil tím české závazky vůči obrannému principu Severoatlantické aliance. Tak to hodnotí domácí i zahraniční pozorovatelé. Přitom ale používají mnohem tvrdší slova.
„Pokud by bylo napadeno Polsko nebo pobaltské státy, měli bychom splnit své spojenecké závazky a poslat tam vojáky,“ zeptal se při televizní debatě České televize moderátor Martin Řezníček. „Určitě ne, určitě ne. Myslím, že je potřeba mluvit o míru,“ odpověděl na otázku kandidát na prezidenta.
Kandidát proruských dezinformátorů
Na výrok okamžitě začali reagovat čeští politici i polská média. „Teď už všichni víme, proč je Andrej Babiš kandidátem proruských dezinformátorů. Andrej Babiš je totiž nejen lhář, ale i zrádce. Češi ale zrádci nejsou a věřím, že mu to tento týden jasně ukážou. Našim spojencům se ale za jeho slova velmi omlouvám,“ napsal na sociální síť twitter Josef Síkela (STAN).
Předseda Pirátské strany Ivan Bartoš napsal, že Babiš ukázal, že je „přímým nebezpečím pro naši zemi“ a nechal by Česko klidně „sežrat Putinem“. Uživatelé sociálních sítí nejčastěji připomínají, že Babiš o sobě v kampani tvrdí, že je diplomat, a přitom jako pouhý kandidát na prezidenta už vyvolal mezinárodní skandál.
Podle předsedy zahraničního výboru poslanecké sněmovny Marka Ženíška (TOP 09) jsou škody, které výrok napáchal, velké. „Ještě v noci jsem se spojil s některými kolegy, předsedy zahraničních výborů, abych je ujistil o našem spojenectví i připravenosti jim pomoct,“ napsal s tím, že Andrej Babiš je diplomat, ze kterého má Kreml radost.
Předsedkyně poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová uvedla, Andrej Babiš je pro Českou republiku nebezpečím. „Když Andrej Babiš říká, že by nedodržoval závazky plynoucí z našeho členství NATO, tak by to v konečném důsledku byl on, kdo by nás do války zatáhl. Kolektivní obrana stojí na tom, že si vzájemně pomáháme. On by nás nechal samotné, bezbranné,“ dodala na twitteru.
„Tak včera jsme mohli v přímém přenosu vidět, jaký je Andrej Babiš talentovaný diplomat,“ okomentovala výrok ministryně obrany Jana Černochová (ODS). „Ubezpečit v jeden moment 29 státníků zemí Severoatlantické aliance, že se na ně Česká republika v případě jejich napadení vykašle, je opravdu velký diplomatický majstrštyk,“ doplnila.
Mohutnou bouři odporu na sociálních sítích se snažil Babišův marketingový tým následně po debatě hasit vysvětlováním na účtu Andreje Babiše tím, že to tak nemyslel. Babiš na twitteru mimo jiné píše, že „pokud by ale došlo reálně k napadení, pochopitelně bych dodržel článek 5. O tom není debata.“ Na facebookový profil, který cílí na jinou část obyvatel a na němž je daleko více Babišových voličů, marketingový tým sdělení neumístil.
Překvapivý výrok, reagují polská média
O Babišově výroku informovala ihned polská média. „Andrej Babiš, který se uchází o post českého prezidenta, deklaroval, že by byl jako velitel ozbrojených sil proti vyslání českých vojáků na obranu Polska v případě útoku na naši zemi,“ sdělil Polský rozhlas a označil výrok za „překvapivý“.
„A co spojenecké povinnosti vyplývající z členství v NATO?,“ pozastavuje se nad Babišovým prohlášením konzervativní portál niezaležna.pl. „Babiš se znovu dostává u Poláků do nemilosti,“ napsal portál businessinsider.pl a Babiše označil za „osobnost plnou kontroverzí“. Připomněl také, že v minulosti se tento politik vyjádřil vulgárně o polských potravinách.
O debatě kandidátů na prezidenta republiky ale neinformují jen evropská média. Výroku bývalého premiéra si všiml například i zpravodaj pro obranné otázky australské TV ABC Andrew Greene. V příspěvku na twitteru také připomíná, že Babišův protivník je bývalým vojenským velitelem NATO.