Babiš i Fiala vyzvali Mynáře k rezignaci. Odvolat mě může jen Zeman, vzkázal kancléř

Vedoucí kanceláře prezidenta Vratislav Mynář (ČTK/Hájek Ondřej)

Vedoucí kanceláře prezidenta Vratislav Mynář | FOTO: ČTK/Hájek Ondřej

Premiér Andrej Babiš (ANO) vyzval vedoucího Kanceláře prezidenta republiky Vratislava Mynáře k rezignaci. Podle něj je to, co hradní kancléř předvedl, absolutně nepřijatelné. Pokud tak Mynář neučiní, po aktivaci článku 66 Ústavy ČR by Babiš případné personální změny provedl sám, řekl v rozhovoru pro iDnes.cz. Z funkce by měl Mynář odejít i podle možného budoucího premiéra Petra Fialy (ODS).

„Celá ta situace, která tu vznikla, je neadekvátní a nepřijatelná aktivita kancléře Mynáře, proto by bylo nejlepší, kdyby okamžitě rezignoval ze své funkce. To, co předvedl, je absolutně nepřijatelné,“ prohlásil premiér Andrej Babiš.

Koalice SPOLU ()

Ten zároveň odmítl, že by měl o zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana nějaké informace. Když jsem viděl prezidenta Zemana v nemocnici, byl v dobré náladě a byl tam se mnou pan Zavoral (ošetřující lékař prezidenta, pozn. red.). Informace o prognóze nemám. Ale aktivity pana kancléře jsou nepřijatelné,“ vzkázal premiér.

Podle předsedy vlády pochybil také současný šéf sněmovny Radek Vondráček (ANO). „Dělal pouze užitečného idiota,“ řekl Babiš v rozhovoru. Šéfa dolní komory premiér za návštěvu u prezidenta Miloše Zemana v Ústřední vojenské nemocnici kritizoval už minulý týden v pátek. „Nevnímám to vůbec dobře, je to velká chyba kolegy Vondráčka, který mě o návštěvě neinformoval,“ uvedl Babiš.

Vondráček tak pravděpodobně nebude kandidátem ANO do vedení dolní komory. Záležitostí se v úterý odpoledne bude zabývat poslanecký klub vládního hnutí. „Já myslím, že nebude (kandidátem), že by to nebylo dobré,“ řekl premiér České televizi.

Týdeník FORUM (archiv)

Mynáře k rezignaci vyzval také možný budoucí premiér Petr Fiala (ODS). „Kancléř Mynář by si měl uvědomit neudržitelnost současné situace a ze své funkce odejít. Pokud tak neučiní a vstoupí v platnost článek 66, měl by premiér – ať už současný nebo budoucí – kancléře odvolat,“ vzkázal šéf občanských demokratů. „Jsme ve vážné a neudržitelné situaci, musíme z ní najít důstojnou cestu a vrátit důvěru v základní funkce a instituce státu,“ doplnil Fiala.

Vedoucí kanceláře prezidenta republiky však jakékoli výzvy k rezignaci odmítá. „Prezidentem republiky je Miloš Zeman, který mě do funkce jmenoval a jako jediný má právo mě odvolat. K výrokům jakýchkoliv politiků se nebudu vyjadřovat,“ vzkázal Mynář.

Na slova premiéra Andreje Babiše pak ostře reagoval europoslanec a bývalý předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. „Lhář a podvodník, který měl již dávno rezignovat, vyzývá jiného lháře a podvodníka k rezignaci,“ napsal na twitteru.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]