Babiš se přátelí s Rekonstrukcí státu, posílá jim zprávy na FB

Eric Drooker

Aktivisté z Rekonstrukce státu již téměř tři roky slouží mocenskému buldozéru Andreje Babiše, který mění Českou republiku k nepoznání a pod dojmem očisty společnosti se podílejí na destrukci liberálního režimu. Metody, které přitom Babiš společně s aktivisty používají, představují ukázkový příklad populismu a nátlaku.

Andrej Babiš své přátele z Rekonstrukce státu informoval esemeskami přímo z pondělního jednání koaličních stran nad nárhem zákona o registru smluv. Ti pak jeho účelové informace ihned publikovali jako svoje „zjištění“ na svých profilech na Facebooku a koaliční partneři z ČSSD a KDU-ČSL to ze sociálních sítí při jednání zjistili. Tak se ocitali při jednání pod přímým tlakem „veřejnosti“.

Příkladem je tento status čelného aktivisty z Rekonstrukce státu Pavla France, který byl zveřejněn během jednání:

Pavel Franc: „Andrej Babiš dnes veřejně podpořil rozumnou verzi registru smluv (všechny smlouvy na internetu) a chce jej dostat na projednání Sněmovny ještě v tomto dubnu. Podle informací, které máme, zástupci KDU a ČSSD právě teď na koaliční radě vyrábí problém na každé řešení. Vůbec se jim do registru nechce. Aspoň každý ví, jak moc kdo chce transparentnost…“

Komentáře Babišových partnerů po jednání byly velmi vzrušené.

„Andrej Babiš si našel další užitečné idioty. Z jednání koaliční rady o registru smluv píše esemesky představitelům Rekonstrukce státu. Bohužel ne pravdivé. A aktivisti o průběhu jednání pak referují on line podle not pana Babiše. Je to svoloč“, komentoval včera krátce po jednání koaliční rady jinak velmi zdrženlivý poslanec ČSSD, právník, Jan Chvojka její průběh, kterého se zúčastnil.

O značné překvapení všech zúčastněných politiků se postaral Andrej Babiš nejen tím, že oproti dohodám vesele informoval v průběhu jednání aktivisty, ale především požadavkem na zveřejnění smluv všech státních organizací zpětně.

Uvedl tak koaliční partnery ve značný úžas. Ti si totiž lámou hlavu kupříkladu nad námitkami malých obcí či podniků se státní účastí, hospodařících na volném trhu. Babiš jim ovšem opět ukázal, že pro něj žádné hranice neexistují.

„Nejdůležitější fakt je ten, že takto zásadní zákon, který se bude týkat desítek tisíc subjektů, a budou se muset zveřejňovat statisíce smluv měsíčně, projednáváme jako poslaneckou iniciativu a to ještě tak, že se ve druhém čtení zásadně změní. Měl by to být vládní návrh s připomínkovým řízením, jenomže někteří hrozně spěchají. Služební zákon jsme sice taky projednávali takto, ale tam to připomínkové řízení de facto proběhlo po prvním čtení, tady nebude“, uvádí některé námitky ČSSD předseda jejího poslaneckého klubu Roman Sklenák.

Někteří sociální demokraté jdou v obavách ještě dál: „Nejhorší je, že tímto zákonem můžeme způsobit obrovské škody,“ uvedl jeden ze zúčastěných poslanců ČSSD.

Podle informací Svobodného fóra nyní koaliční partneři čekají, s jakými úpravami svého návrhu Andrej Babiš a jeho hnutí ANO přijdou. Navíc, v klubu ČSSD se již původní návrh úpravy zveřejňování smluv nesetkal s pochopením a dá se tedy očekávat, že zde případné rozšíření zveřejňování smluv do minulosti zcela jistě narazí.

Andrej Babiš však opět dokázal, že slovo populismus v jeho pojetí dostává zcela nový rozměr. Zákon o zveřejňování smluv a požadavky Rekonstrukce státu byly totiž prakticky jedinými konkrétními programovými body, s nimiž Babišovo vedení na sněm hnutí ANO přišlo. Aktivisté z Rekonstrukce státu byli široko daleko také jedinou skupinou lidí, kteří zcela pominuli a zjevně nepochopili kimirsenovský charakter sjezdu, jeho myšlenkovou prázdnotu a personální vyztužení kádry jako je Radmila Kleslová či Jaroslav Faltýnek a publikovali pozitivní hodnocení sněmovního jednání ANO. Na blogu jejích vyslanců na sněmu ANO Pavla France a Petra Boušky s názvem „ANO, byli jsme na sněmu“ se můžeme dočíst i následující perly: „Hned úvodní projev Andreje Babiše začal nadějně. Zmínil v něm mimo jiné, že zákon o registru smluv a o financování politických stran jsou naprosto klíčové a není možné nadále protahovat jejich přijetí. K Rekonstrukci státu se vrátil i posléze, kdy uznal, že se mýlil ohledně nutnosti prosadit zákon o odborném dosazování do dozorčích rad.“ Radost aktivistů z jejich vlivu je nelíčená.

Babiš hraje ovšem svoji hru s Rekontrucí státu skutečně s grácií. Občas umí uznat chybu, naoko si nechá poradit a oni jej za to milují. Kupříkladu prohlásil: Původně jsem byl proti, ale pak jsem si uvědomil že po nás může přijít někdo jiný, kdo si znovu bude chtít dosazovat své koně a ne odborníky.“

Aktivisté pak nešetří chválou a píší: „I druhý muž hnutí, Jaroslav Faltýnek, ve svém projevu několikrát zmínil Rekonstrukci státu. Připomněl, že se koalici podařilo prosadit změnu jednacího řadu a navýšit pravomoce NKÚ, a kritizoval spory v koalici ohledně registru smluv, financování politických stran a majetkových příznání, které ANO sice dává k dispozici, ale neexistuje jejich kontrola. V diskuzi nás poté ujistil, že ANO udělá pro přijetí těchto zákonů maximum, s tím že doufá, že na příštím vysvědčení dáme hnutí lepší známku než čtyřku. Kromě předsedy a 1. místopředsedy jsme se setkali i s většinou zástupců nového předsednictva hnutí ANO, a zavedli přátelskou diskuzi s eurokomisařkou Věrou Jourovou, europoslanci, ministry a více než deseti poslanci, kteří projevili zájem o spolupráci či expertízu v konkrétních protikorupčních opatřeních Rekonstrukce státu“.

Celý blog, kde se aktivisté radují ze své dělné spolupráce s oligarchou, najdete zde: BLOG PAVLA FRANCE. Je psán nápadně podobným jazykem, jako v dobách budování socialismu, kdy pionýrské nadšení z přijetí staršími soudruhy na jejich sjezdu střídalo uspokojení z příslibů další plodné spolupráce.

I na tomto příkladu je vidět, že pravidlo o dobrých úmyslech, dláždících cestu do pekla má obecnou platnost. Kdyby hloupost nadnášela, tak by Rekonstrukce státu mohla stavět vzducholodě.

Pavel Šafr, Vilém Besser

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]