Babiš za zvuků meditační hudby: Já jsem tady proto, abych vás uklidnil

Facebook

Je druhá vlna. Není. Bude zle. Nic se neděje. Je to jen hádání se o slovíčka, protože důležitá jsou čísla a reálný stav zdraví lidí. Pojmenování na tom nic moc nezmění. Pokud se ale lidé na slovíčkách neshodnou, vzbuzuje to nejistotu.

Tak například podle Romana Prymuly je vyhlášení druhé vlny formální záležitost, ale jsme na tom prý teď už tak, že současný stav se za ni už dá považovat. Máme vyšší nárůst potvrzených případů, než byl v první vlně, a mezi aktuálními růsty a těmi na jaře byla prodleva.

Pavel Hofman

„Dodal, že v současné době je nutné křivku nákazy ‚oploštit‘. Pokud by se to zhruba za tři týdny nepovedlo, mohla by se v nemocnicích znovu otevřít i covidová oddělení, řekl dále Prymula. Opatření, která by křivku dramaticky změnila, aby okamžitě počet nákaz poklesl, podle Prymuly nejsou.“ (iRozhlas.cz)

Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr si myslí, jak řekl v pořadu Partie televize CNN Prima News v neděli, že za týden bude v Česku každý den pozitivně testováno až 4000 lidí a za dva týdny bude dokonce deset tisíc nakažených denně. „S tím žádná epidemiologická opatření už nehnou, tak to prostě bude.“ Odborníci se tam ale neshodli ani na smrtnosti. Podle Flegra se dá čekat kolem jednoho procenta, podle epidemiologa Jiřího Berana smrtnost klesá a teď je kolem 0,2 desetiny procenta.

V Izraeli, což je země s devíti miliony obyvatel, a tedy srovnatelné velikosti s námi, se za sobotu potvrdilo 4158 nových případů nákazy a celkem je tam teď přes 38 tisíc případů a během 24 hodin přibylo 26 mrtvých. Zatím tam měli 152 tisíc nakažených a do dneška zemřelo s COVID-19 už 1103 lidí.

V Česku už počty nakažených rostou skoro nejrychleji z Evropské unie. V sobotu to bylo 1541 nakažených, o stovku více než den předtím. Máme více než 13 tisíc nakažených, většinou s mírným průběhem nemoci. S nákazou COVID-19 bylo v sobotu hospitalizováno 297 lidí, z toho 69 v těžkém stavu.

Andrej Babiš ve svém videu Čau lidi pravil: „Chápu, že ze všech stran se na vás valí negativní zprávy. Já jsem tady proto, abych vás uklidnil. Abych vám dal i některé pozitivní zprávy, které bohužel česká média, potažmo Česká televize, nevysílají. První taková zpráva by byla, že včera na Covid-19, nebo s Covidem-19, nikdo nezemřel. Druhá taková zpráva by byla, že do půlky července, za stejné období v porovnání s rokem 2019, v Čechách zemřelo o 545 lidí méně.“ Taky podle něj klesá smrtnost. Do toho hraje tichá uklidňující hudba. Zřejmě někdo u Babiše vymyslel, že to bude mít na lidi uklidňující dopad. Zatím se z obrazovky nemůže linout vůně zapálených santálových tyčinek. To by taky pomohlo.

V České televizi premiér zase o letním zmírnění opatření říkal: „Byla to celospolečenská situace, jestli to byla chyba, nebo nebyla, může se to tak brát, že to byla chyba, ale já si myslím, že to stoupá i v jiných zemích, kde nesundali roušky celé léto, takže to se zhodnotit nedá.“

Pokud se někdo zamyslí, což se nedá u všech diváků očekávat, napadne ho, proč se vlastně vůbec nějaká opatření dělají. Mrtvých je méně než před rokem, kdy tu tenhle koronavirus nebyl. Proč tedy to všechno? Občan může být jen zmaten. Valí se na něj čísla. Když ho přesvědčí jedna, dostane jiná a k tomu se záhy dozví, že virus mutuje nebo že nejde o virus, ale že je důležité, jestli lidé mají ve svých buňkách to, nebo ono. Načež zapomene, co by to mělo být, a stejně neví, jestli to má, nebo nemá. Odborníci se přou v přímém přenosu před jeho očima. Do toho jako doplněk konspirační média sdělí, že žádný virus neexistuje a stejně ho vyrobili Američané.

Andrej Babiš zatím každopádně vypadá jako poslední výše postavený optimista v zemi. Jediná jistota je, že vedení země působí zmateně a že pokud by náhodou přišlo něco jako mor, bude vysílání Čau lidi naší poslední radostí v životě.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner