Babiš žádal o izraelské přebytky vakcín, apeloval na nejužší pouta mezi Českem a Izraelem

Premiér Andrej Babiš (print screen FB Andreje Babiše)

Premiér Andrej Babiš | FOTO: print screen FB Andreje Babiše

Premiér Andrej Babiš (ANO) v dopise na začátku ledna požádal Izrael o případné přebytky vakcín proti covidu. Uvedl to ve čtvrtek server SeznamZprávy, který dopis získal. Premiér se v dopise odvolává na „nejužší pouta“ mezi Českem a Izraelem a uvádí, že Izrael je pro Česko vzorem v tom, jak rychle a efektivně dokáže obyvatelstvo očkovat. Izrael očkuje nejrychleji na světě.

„Považoval bych za důkaz našich pokračujících vynikajících vztahů, kdybychom mohli izraelské zkušenosti v České republice co nejvíce využít. Vedle toho bychom rovněž velice ocenili, pokud by v případě, že dodané množství vakcín do Státu Izrael bude převyšovat poptávku mezi izraelskými občany, bylo možné přebytek využít v ČR,“ cituje server z dopisu Babiše izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi. Babiš dodal, že je připraven zahájit jednání okamžitě po obdržení odpovědi.

FORUM 24 (archiv)

Premiér se v dopise z 5. ledna odvolává na speciální česko-izraelské vztahy a připomíná posilování českého diplomatického zastoupení v Jeruzalémě. „Domnívám se, že je vždy nutné se učit od svých nejlepších přátel,“ uvedl. Prezident Miloš Zeman už před několika týdny veřejně řekl, že on i premiér napsali do Izraele o pomoc s organizací očkovací kampaně. O žádosti o přebytečné vakcíny nehovořil.

Izrael je v očkování vůdčí zemí světa. Nejméně jednu dávku už dostaly čtyři z devíti milionů občanů a druhou více než 2,6 milionu lidí. Mezi mladšími ročníky ale vůči vakcinaci přetrvává nedůvěra. Izraelské úřady se snaží povzbudit zájem o očkování mezi skeptiky. Agentura Reuters tento týden napsala, že úřady nabízejí za účast na očkovacím programu pohoštění zdarma. Izraelci žijí v uzávěře od konce prosince. Stát má v plánu uvolnit část omezení v neděli. Znovu by se otevřely hotely nebo tělocvičny pro ty, kdo se nechali očkovat nebo covid-19 prodělali.

Do Česka zatím výrobci dodali přes 667 000 dávek vakcín proti covidu. Podány byly lidem tři čtvrtiny z nich. Obě potřebné dávky zatím dostalo zhruba 182 000 lidí. Nejprve byli očkováni zdravotníci a obyvatelé domovů pro seniory a dalších pobytových zařízení sociální péče. Od poloviny ledna se mohou hlásit k vakcinaci lidé ve věku nad 80 let a od 1. března mají mít tuto možnost lidé ve věku nad 70 let. Očkování zpožďuje celoevropské zpomalení dodávek vakcín. Česko má objednané vakcíny pro 11 milionů lidí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]