Babiš zamítl schůzku premiérů V4 s běloruskou opozicí. Ta jeho páteř je kde?

Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš  (ČTK)

Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Jak zjistil Deník N, Poláci přišli s návrhem, aby se na pátečním summitu V4 v polském Lublinu premiéři oficiálně setkali s běloruskou opozicí. Takové vyjádření solidarity se ale českému premiérovi Andreji Babišovi nelíbilo a byl proti. Schůzka se tedy neuskuteční.

Deník N píše: „Událost Deníku N potvrdily a popsaly tři zdroje z úřadu vlády a Černínského paláce. Babiš podle nich schůzku vetoval na včerejší schůzce ve Strakově akademii, kde se pozice na páteční summit připravovaly. ‚Premiér řekl, že to jednání nechce a nepřeje si ho,‘ popsal jeden ze zdrojů s tím, že setkání na poslední chvíli navrhla polská strana. Kromě Varšavy nápad na setkání s běloruskou opozicí našel podporu i na Slovensku, po vášnivé debatě ale premiér Babiš rozhodl, že by nešlo o krok správným směrem.

Obrana před Babišem (FORUM 24)

Co Babišovi vadilo? „Podle zdrojů Deníku N argumentoval především tím, že taková schůzka nebyla předem dojednaná na evropské úrovni. Oba zdroje nicméně dodávají, že nakonec i ostatní členové Visegrádské skupiny souhlasili s odkladem setkání. V4 není jednotná. Ale není to tak, že bychom byli troublemakeři – připomínky měli i Maďaři. A všichni se tak nějak shodli na tom, že to není to nejdůležitější. ‚Každý měl trochu jiný názor, ale nakonec jsme se pochopili,‘ vysvětluje jeden ze zdrojů.“

Na věc upozornil na Twitteru předseda sněmovního evropského výboru Ondřej Benešík (KDU-ČSL). „Pane premiére, žádám vás o odpověď na otázku, zda jste to byl skutečně právě vy, kdo osobně zavetoval návrh hostitelů nadcházejícího summitu premiérů V4 na setkání s představiteli běloruské opozice. Jde o vážnou věc! Ocením Vaši pravdivou odpověď.“

My jsme to ale nejspíš pochopili. Babiš je předně zbabělec, kterému na nějakých hodnotách nezáleží. Podporou běloruské opozice, jejíž příslušníci jsou teď zavíráni, mláceni a násilně vyhazováni ze země, si žádné hlasy v českých volbách nezíská. Jeho voliče tohle vůbec nezajímá. Také by si mohl pohněvat prezidenta Miloše Zemana, věrného vazala Putinova Kremlu. Ani komunistům, co drží jeho vládu nad vodou, by se to nelíbilo. Hlavně hodně mluvit o tom, jak je morální a má páteř. To je ten pravý.

Chápeme i maďarského premiéra Viktora Orbána. Rusko mu staví jadernou elektrárnu a podmínky už jsou tak pro Maďarsko dost bídné. Ne, skutečně si nelze pohněvat Vladimira Vladimiroviče, který bdí nad situací v „blízkém pohraničí“, což pro něj Bělorusko je. No a co na tom, že Lukašenko vládne v Bělorusku autoritativně. Hlavně to není nějaký prohnilý západní liberál.

Pokud někdo schvaluje, co se děje jinde, nebo pokud proti tomu aspoň neprotestuje, dává najevo, že mu to moc nevadí. A pokud mu to nevadí, třeba by to v případě potřeby zavedl taky, ne?

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]