Babiš zapochyboval o nízké korupci v Dánsku. Velvyslanec mu nepřímo odpověděl

Dánský velvyslanec v České republice Ole Frijs-Madsen  (FB Ole Frijs-Madsen)

Dánský velvyslanec v České republice Ole Frijs-Madsen | FOTO: FB Ole Frijs-Madsen

Nelibost „protikorupčního“ hnutí ANO k žebříčku vnímání korupce, v němž se Česká republika letos opět o několik příček propadla, vyústila v nepřímou slovní výměnu Babišova twitterového účtu s dánským velvyslancem. Ten totiž nenechal bez odpovědi snahu českého premiéra zpochybnit prvenství Dánska coby země s nejnižší mírou korupce.

Žebříček vnímání korupce organizace Transparency International ani letos nezůstal bez pohoršené odezvy z tábora Andreje Babiše. Česko si v tomto subjektivním hodnocení pohoršilo, když se propadlo o 6 příček na 44. místo, což populistický politický subjekt, který oslovuje voliče protikorupční rétorikou, zjevně vnímá jako určité ohrožení svého obrazu.

Na rozdíl od předchozích let, kdy se Babiš pokoušel zpochybnit výše uvedenou neziskovou organizaci, která tento žebříček sestavuje, jeho tým letos šířil pochybnosti o prvenství Dánska coby země, jíž respondenti připisují spolu s Novým Zélandem vůbec nejnižší míru korupce.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Na výpad z twitterového účtu „Andrej Babiš“ pak nepřímo reagoval dánský velvyslanec v České republice Ole Frijs-Madsen. „Severské země zaujímají na žebříčku Transparency International přední místa už po mnoho let. Mezinárodní průzkumy nekomentujeme. Češi i další přátelští lidé jsou však vítáni, aby se vydali do našich zemí a udělali si vlastní obrázek,“ reagoval diplomat tweetem, který završil ironickým emotikonem.

Transparency International dala český propad do přímé souvislosti s osobou českého premiéra. „V České republice skandály z poslední doby týkající se ministerského předsedy a jeho snah získat veřejné prostředky pro jeho firmu skrze dotace EU ukazují na zarážející nedostatek politické integrity,“ konstatovala v mezinárodní verzi své zprávy.

Na aktuální žebříček Frijs-Madsen reagoval už 23. 1. po jeho vyhlášení. Tehdy jen přivítal prvenství své země a Česku popřál zlepšení.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]