Babiš zase urážel Piráty: Jde z vás strach, propagujete drogy, jste největším ohrožením naší země

ČTK – Petr Kupec

Premiér Andrej Babiš | FOTO: ČTK – Petr Kupec

Předseda vlády Andrej Babiš se během čtvrtečních poslaneckých interpelací opět opřel do Pirátské strany. Místo odpovědí na dotazy místopředsedkyně Pirátů Olgy Richterové ohledně podcenění situace s koronavirem se snažil upřít pozornost zcela jinam.

Poslankyně Olga Richterová se během čtvrtečních interpelací předsedy vlády Andreje Babiše zeptala na aktuální situaci s očkovací strategií. Ta podle vyjádření samotné vlády stále není připravena, byť ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) již dříve uvedl, že Česko bude očkovat včas.

„Dále jste nedávno prohlásil, že opozici prý těší růst počtu nakažených a zemřelých. Jenže za prvé bohužel k tomuto neblahému vývoji dochází kvůli zanedbání příprav vaší vlády v létě a za druhé já jsem se osobně tady na tomhle místě od jara ptala, jak vypadají přípravy na druhou vlnu. Bylo to bagatelizováno i vámi osobně,“ připomněla Richterová dřívější slova premiéra. Zeptala se proto Babiše, z jakých zdrojů čerpá informace, podle kterých se následně rozhoduje o svých stanoviscích.

archiv

„Čerpám z vlastní hlavy – selský rozum. A vy jste tady skutečně největší ohrožení naší země tou vaší politikou. Z vás jde skutečně strach. Ale dobrý, však vy jste tady ta nová naděje, všichni vám fandí, takže uvidíme,“ odpověděl Babiš s tím, že čerpá informace také od ministerstva zdravotnictví.

„Můžeme si tady vykládat, kdo co říkal v minulosti a kdo co doporučoval a tak dále. Já skutečně nevím, co byste udělali pro zvládnutí pandemie u nás. Popsali jste plno papírů, teoretických věcí, a to nejenom proto, že nemáte vůbec představu, jak funguje reálný život a jak funguje stát,“ dodal Babiš. Opozice podle něj kritizovala všechny jeho kroky.

Richterová na jeho odpověď reagovala. „Pouze jsme chtěli zdůvodnění a chtěli jsme třeba cílenost, a nikoliv plošnost v okamžicích, kdy to nebylo odůvodněné. A proto se ptám na ty zdroje. Chci, abyste dokládal svá tvrzení o nás,“ vyzvala jej.

Babiš jí odpověděl dalším nevěcným a demagogickým útokem na Piráty. „Já vycházím z toho, že vy jste strana, která je promigrační, vy říkáte, že my tady migranty zvládneme, a já říkám, že my tady žádné migranty nechceme. Vy jste extrémní levice a propagujete drogy, já nechci, aby moje děti braly drogy, a tak dále,“ pokračoval.

Političtí analytici se shodují, že Babiš má strach z narůstajících preferencí Pirátů ve volebních modelech. „Když Andreji Babišovi teče do bot, zná dva druhy reakcí. První je lítostivá, vydává se při ní za oběť ,účelovek‘ a naříká nad svým osudem. Při druhé přechází do protiútoku a neštítí se ani prachobyčejných pomluv,“ popsal pro iRozhlas.cz politický analytik Lukáš Jelínek, podle kterého tento přístup není hoden jeho funkce.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner