Babiš zase vyprávěl nesmysly. To už mu snad Prchal dělá naschvál

Eric Drooker

Sotva přestalo veřejností rezonovat podivení nad tím, že premiér země neví, co znamená uspořádat státní pohřeb, je Andrej Babiš pro smích zase. Jal se totiž vynadat armádní generalitě, že naši vojáci nekontrolují situaci v Sýrii po turecké invazi. Bylo mu ovšem vysvětleno, že by k tomu jako předseda vlády musel dát povel. Vzhledem k tomu, že málokterý nápad pochází přímo z Babišovy hlavy, je třeba se ptát, co se děje s Markem Prchalem?

Vrchní píárista hnutí ANO a především jeho majitele, je snad jediným zaměstnancem na světě, který nejenže nemusí poslouchat svého šéfa, ale ještě mu za velké peníze poroučí. Zatím to vždy fungovalo perfektně a Prchal může být po právu označován za tvůrce mediálního i politického úspěchu Andreje Babiše. Kdykoli však nepostradatelný PR mág vypadne z role, je zle.

Vidět to zatím bylo především v momentech, kdy se sociální sítě ministerského předsedy dostaly pod kontrolu méně zdatných podřízených. To pak Babiš přál k výročím o den dřív, nebo jeho falešní facebookoví fanoušci reagovali na status dřív, než byl publikován. Nyní se ovšem ukázalo, že ze sebe premiér umí udělat hlupáka i při osobním kontaktu s okolím.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Nejprve se Babiš zapletl do svých vyjádření po smrti Karla Gotta. Vzhledem k tomu, že chtěl být pro truchlící část národa hrdinou, slíbil státní pohřeb populárního zpěváka. Dokonce to odhlasovala celá vláda a Babiš se těšil, jak ho za nápad budou všichni plácat po ramenou. Nestalo se. Ministerský předseda totiž mluvil o něčem, čemu vůbec nerozumí. To, že ministři pro státní pohřeb zvedli ruku, pouze dokládá jejich nekompetentnost k vykonávání důležité funkce.

Babiš ovšem na myšlenku rozloučit se s Gottem pohřbem určeným pouze pro vrcholné státníky rozhodně nepřišel sám. A vzhledem k tomu, že jediným člověkem, kterému naslouchá beze zbytku, je Prchal, zřejmě jde trocha odpovědnosti i za ním.

Místo toho, aby se však pokusil o nápravu, patrně naservíroval šéfovi dalšího „špeka“. „Proč jsme tam neposlali ty naše vojáky? Kdybychom to udělali, nemuseli by umírat lidé,“ pravil premiér na konto konfliktu v Sýrii při připomenutí 100 let od vzniku generálního štábu armády. Co si v ten moment museli myslet naši vysoce postavení vojáci, lze jen tušit. Proto, aby mohla proběhnout taková akce, musel by k ní dát povel vládní kabinet. To ovšem jeho šéf evidentně nevěděl a raději vynadal jiným za to, že nekonají, co by měli.

Je možné, že má Marek Prchal dovolenou a tyto chyby vznikají díky tomu. Nebo ho už nebaví na všechno dávat stoprocentní pozor, když vidí, že voličům ANO je úplně jedno, že Babiš plácá nesmysly a dělá si co chce. I po dvou takových přešlapech je totiž premiér naivními občany stále brán jako ten, kterému můžeme děkovat za to, jak se máme dobře.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]