Babiš zchudl. Premiérův majetek je „už jen“ 80 miliard korun. V politice ale přesto vydělal

FB A. Babiše

Předseda vlády Andrej Babiš | FOTO: FB A. Babiše

Andrej Babiš zchudl a propadl se v žebříčku tuzemských miliardářů. Už není na druhém místě za Petrem Kellnerem. Teď mu patří až čtvrtá příčka. Říká to tradiční žebříček časopisu Forbes. Babiš meziročně přišel o osm miliard korun. Jeho současné jmění by mělo dosahovat 80 miliard korun.

I tak je to úspěch. Když totiž Babiš vstupoval do politiky, bylo jeho jmění odhadováno na 40 miliard. I přes pokles a přes nekonečný střet zájmů si tak Babiš v politice evidentně hodně pomohl. Jeho situaci ale příliš neprospívá silné zadlužení Agrofertu u nejrůznějších bank. Babiš má údajně půjčenou miliardu korun i z Číny, což je u státníka členské země EU zcela nevídané a vyvolává to otázky, zda může takto hájit suverenitu státu.

Už na přelomu let 2018 a 2019 Babiš vypadl ze žebříčku 500 nejbohatších lidí světa podle agentury Bloomberg. I když hodnota jeho majetku klesla, stále je částka 80 miliard korun ohromné číslo. Jak k ní současný premiér přišel?

Hlavním tajemstvím Babišova zbohatnutí byly vždy obchody se státem a státními podniky. K tomu si potřeboval ochočit lidi, kteří za stát jednali. Například na konci devadesátých let si Babiš koupil desetiprocentní podíl v Agrofertu za 2,5 milionu korun. Potíž je v tom, že onen podíl, který držela státní společnost Spolana, měl tehdy hodnotu 368 milionů. Tento případ je jen jedním kamínkem z velké mozaiky Babišových podezřelých akvizicí, při nichž často tratila Česká republika. Tento případ rozkryli Reportéři ČT a informoval o tom deník FORUM 24 v roce 2017. Obdobným příkladem je využití vlivu ve firmě Unipetrol, který měl Babiš privatizovat, ale místo zaplacení kupní ceny ho pouze využil k nesmírně výhodným obchodům.

K obrovskému majetku mu nepomohl skvělý nápad, ale jeho schopnost naklonit si některé politiky, především Miloše Zemana, za jehož vlády zázračně zbohatl díky obchodům se státem.

Babišovu byznysu už v globálním měřítku nepomáhá v růstu ani velmi těsné napojení na stát a ohromný střet zájmů, který není pozorovatelný v žádné jiné civilizované zemi. V praxi to vypadá například tak, že Agrofert dostává na dotacích více peněz, než odvádí do státního rozpočtu na dani z příjmů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner