Babiš: Zeman mi v neděli řekl, že mě pověří sestavením vlády

Premiér Andrej Babiš a prezident Miloš Zeman  (ČTK)

Premiér Andrej Babiš a prezident Miloš Zeman | FOTO: ČTK

Prezident Miloš Zeman podle slov premiéra Andreje Babiše (ANO) v neděli potvrdil, že ho pověří sestavením nové vlády. Hnutí ANO podle současného předsedy vlády nebude usilovat o post šéfa poslanecké sněmovny. Informovala o tom Česká televize.

„Já jsem v neděli mluvil s prezidentem a on mluvil o tom, že když nastane ta chvíle, tak mě osloví. Opakovaně to říkal a je na mně, jestli pověření přijmu, nebo ne,“ oznámil Andrej Babiš. Zda případně takovou nabídku přijme, však nepotvrdil. „Nevím, zeptejte se mě, až mě pověří. My určitě nebudeme brzdit žádné demokratické procesy. Chováme se velice konstruktivně,“ doplnil předseda vlády.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roam Black Černý a Michal Hošek)

Babiš zároveň oznámil, že jako řadový poslanec by měl zájem být členem sněmovního výboru pro zdravotnictví. Žádnému z výborů šéfovat nechce. Kriticky se vyjádřil ke spekulacím, že by novým ministrem zdravotnictví ve vládě koalic SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty měl být Vlastimil Válek (TOP 09). Chci být ve zdravotním výboru. A pokud tam přijde za ministra ten pán, tak to bude peklo, vzkázal na adresu Vlastimila Válka premiér Andrej Babiš.

Premiér a šéf hnutí ANO se s prezidentem Milošem Zemanem setkal v neděli na zámku v Lánech. Po zhruba půl hodině však předseda vlády odjel a ignoroval čekající novináře. Z lánského zámku následně odjela sanitka, která prezidenta převezla do Ústřední vojenské nemocnice v Praze (ÚVN). Od té doby je hospitalizován na Klinice anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny (KARIM). Jaký je přesný zdravotní stav prezidenta Zemana, není stále jasné.

„Mluvil jsem s ním třicet minut. Žasnu, jak novináři spekulují, že jsem ho zachraňoval. Přišel jsem na jedenáctou, o půl 12 přišel pan Zavoral (ošetřující lékař Miloše Zemana, pozn. red.) a ve 12 byl odvoz. Bylo to plánované,“ reagoval Babiš na dotaz, jak prezident v neděli vypadal.

Knihu Matthewa Qvortrupa zakoupíte na našem e-shopu! (Forum 24)

Předseda vlády zároveň oznámil, že hnutí ANO nebude usilovat o post šéfa poslanecké sněmovny. Úplně jinak však na úterní tiskové konferenci mluvili nynější šéf dolní komory Radek Vondráček a první místopředseda klubu Jaroslav Faltýnek (oba ANO). „Budeme trvat na pozicích, které nám jako 72člennému klubu náleží,“ uvedl Vondráček. Podle Faltýnka hnutí ANO vyčká na nabídku koalic, o obsazení funkce předsedy sněmovny čeká debatu. „Určitě nárok vzneseme, je otázka, jak to dopadne,“ řekl Faltýnek s tím, že předpokládá, že nynější vládní hnutí skončí v opozici. 

„Máme zájem na tom, aby vše proběhlo hladce. Nechceme vymýšlet žádné obstrukce, nechceme nic zbytečně protahovat. Máme zájem na tom, aby v České republice nová vláda vznikla v nějakém rozumném termínu,“ prohlásil Vondráček. „Pokud se týká takzvaného předání moci, tak my ho určitě blokovat nebudeme. Máme za to, že v této situaci, v které se nachází naše země, že by to nebylo moudré, správné,“ doplnil Faltýnek.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]