Skandál kolem Metnarova návrhu: Babiš zkouší, co mu projde. A pokušení neodolá

(Twitter A. Babiše)

Předseda vlády Andrej Babiš byl v úterý usvědčen ze lži v případě skandálního návrhu ministra obrany Lubomíra Metnara na přesun pravomocí z parlamentu na vládu a premiéra v případě nouzového stavu. Babiš předstíral, že návrh, který dává premiérovi možnost vládnout dekrety z pozice diktátora, vůbec nezná. Přitom ho sám Metnarovi uložil vypracovat.

„Zároveň bych před vámi, před Poslaneckou sněmovnou, od které se odvozuje legitimita vlády, rád slíbil a ujistil vás, že naše vláda nehodlá za žádných okolností a nebude zneužívat krizový stav a stav legislativní nouze k posilování své moci,“ prohlásil premiér ve Sněmovně v tentýž den, kdy se také pomodlil. Ano, lhal. Lhal stejně jako už mnohokrát, tentokrát se však zřejmě jeho lež podařilo Pirátům a také novinářům odhalit a zastavit ve fázi pokusu.

Tak tedy – ministerstvo obrany vedené Lubomírem Metnarem za hnutí ANO se pokusilo dostat na jednání vlády návrh, podle něhož by vláda i premiér mohli v případě krize získat zásadně více pravomocí na úkor parlamentu. Přišlo se na to včas a všichni s Babišem v čele začali předstírat, že šlo o omyl. Jenže nešlo. Jak zjistili novináři z Respektu a Aktuálně.cz, Babiš byl jak u projednávání tohoto návrhu, tak také osobně podepsal Metnarovo pověření k tomu, aby věc vypracoval a předložil vládě.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Tohle ale samozřejmě není žádná náhoda, tomu by mohl věřit jen skutečně naivní člověk. Ve skutečnosti se jednalo o Babišův první pokus změnit ústavní pořádek země, a to plíživým způsobem a pod záminkou krizového stavu. Premiér si prostě vyzkoušel, co mu v této situaci společnost dovolí. A zároveň ji přivyká na to, že už toto téma je na stole, a bude čekat na příznivou chvíli. Teď ještě vládnutí dekrety prosadit nejde, ale příště už třeba ano. Copak už se řada lidí nevyslovila, že je Metnarův návrh v pořádku a že se s ním už vlastně počítalo? Prohlásil to posléze i předseda ČSSD Jan Hamáček, který nejprve na zprávy o Metnarově návrhu reagoval ostrým odmítnutím. A jak brzy otočil.

Babiš vždy využívá situace, i když se zrovna tváří jako anděl. Lhal – a přísahal na zdraví svých dětí. Lže o tom, že nebyl agentem Státní bezpečnosti. Lže, že nemá střet zájmů. Lhal, že koupil média, aby psala pravdu, a teď lže, že na ně nemá žádný vliv. Někdy se zdá, že lže tak nějak automaticky, že už o tom někdy ani sám neví.

Jistěže se Andrej Babiš chystal zneužít situace ve svůj prospěch. Jistěže minule zase doufal, že si nikdo nevšimne, že se jeho zaměstnanci ve vládě a na ministerstvech snaží protlačit novelu, které budou říkat „naplnění evropských směrnic“, přestože ji záměrně upravili tak, aby vyhovovala jeho skandálnímu střetu zájmů. Od toho Babiš přece své zaměstnance má.

Vzpomínáte, jak Bohuslav Sobotka říkal, že Babiš oje*ává stát? Tak nejen stát. Oje*ává všechny občany. Skrze svá prohlášení, facebookové statusy, skrze všechna svoje média. Babiš by si samozřejmě přál mít moc a pozici Viktora Orbána, jen nemá jeho ústavní většinu. Brzdí ho Senát a některé demokratické pojistky. A taky opozice, která si všimne, a novináři, kteří o tom napíší. Nezkusil to poprvé a nezkusil to naposled. Bude se z této krize snažit vyjít silnější, mocnější a udělá pro to všechno. Jestli mu to dovolíme, je jenom na nás.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]