Babiš znejistěl, najednou nechce předčasné volby. Je cítit strach

Andrej Babiš (FB AB)

Andrej Babiš | FOTO: FB AB

Když se kdykoliv za celou politickou kariéru Andreje Babiše začalo spekulovat o možnosti předčasných voleb, měl majitel hnutí ANO jasno. Jen ať je vypíší, zase je vyhraju, lidé vědí, že jsem pro ně ta nejlepší volba, zaznívalo. Tato rétorika se ovšem postupem času a přibývajícími problémy ministerského předsedy začíná měnit. Nyní, když se řeší, jestli už nám budou komunisté a extremisté vládnout oficiálně, není pro Babiše místo na debatu o volbách. Lidé to prý nechtějí a unavuje je to.

Se změnou názoru se premiér svěřil Jaromíru Soukupovi při jejich servilně vedeném rozhovoru. Takový posun v přemýšlení ovšem není jen tak a Babiš podobně podstatnou věc neřekne jen proto, aby řeč nestála. Téma předčasných voleb je zkrátka pro předsedu vlády tabu. Vlastně ani není divu. Věci se totiž začínají dávat do pohybu a dřívější jistoty berou za své.

Zaplněná náměstí volají po demisi ministryně spravedlnosti i jejího vládního šéfa, Evropská komise vytváří audity, podle nichž je Babiš podvodník, „plyšák“ na focení Richard Krajčo končí spolupráci s Agrofertem. Nic z toho nebylo ve scénáři na absolutní mocenské převzetí České republiky, který se zrodil v Babišově hlavě.

Těžko se dá improvizovat na tolika bojištích a nepoškodit si u toho image. Navíc v době, kdy podpora pracně vybudovaného populistického hnutí dosáhla svého vrcholu a preference se spíš budou snižovat.

V takových dobách je skutečně riskantní zkoušet, zda je voličská podpora skutečně taková, jak ukazují, mnohokrát ovlivněné, průzkumy. Proto se nyní Babiš musí domluvit, jak to ještě dva a půl roku „dohrát“ bez svolávání občanů k volebním urnám.

Jako poslední varianta je tu stále spolupráce s KSČM a SPD, ale premiér by byl raději, kdyby Jan Hamáček zase sklopil uši a pokračovala by koalice ANO a B-týmu ANO, nepochopitelně stále nazývaném ČSSD. Pro zbytky pověsti v Bruselu, kde už si také na českého premiéra ukazují jako na zloděje evropských dotací, je to také třeba.

Kdyby se totiž Babiš přiznal k tomu, že kooperuje s Okamurou, dveře na jednání by se mu zavřely ještě víc, než je to nyní. Tam by předseda vlády už opravdu nohu nestrčil a mohli bychom si tak maximálně pochvalovat, jak je to úžasné ve V4.

Prezident Zeman by „skákal“ radostí, že jsme zase o krůček blíž do velké náruče Ruska a Číny. To by právě předčasné volby mohly pozdržet, nebo dokonce tomu zabránit. V současných dnech totiž veřejnost dokáže ještě na chvíli upřít svou pozornost na jinak pro mnohé nezáživná politická témata. Každým dnem ovšem pozornost upadá a za pár týdnů se můžeme opět dostat do stavu apatie. I když tentokrát se zdá, že se společnost probouzí a vycítila, že dvouhlavá saň není neporazitelná.

Předčasné volby se z vytouženého instrumentu, který měl Babišovi pomoci získat ještě větší vliv ve sněmovně, staly nechtěným vyústěním současné situace. Nyní se podle pereferencí ukazuje, že by opět ANO muselo do koalice a rozhodně se nenabízí žádná strana, kterou by Babiš byl ochoten oficiálně představit nejen svým voličů, ale především celému demokratickému světu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]