Babiš zopakoval urážku Hohlmeierové. Podle něj nerozumí dotacím

Premiér Andrej Babiš (ANO) (FB Andrej Babiš)

Premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: FB Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš se dnes opět kriticky vyjádřil o německé europoslankyni Monice Hohlmeierové, která se zabývá jeho střetem zájmů. Už v minulosti o ní prohlásil, že je pomatená. Dnes řekl, že Hohlmeierová problematice dotací vůbec nerozumí a že urazila české zemědělce. To, co na její adresu prohlásil dříve, považuje za správné. Čím konkrétně urazila české zemědělce, Babiš neuvedl.

Mise vedená předsedkyní Výboru pro rozpočtovou kontrolu EP Monikou Hohlmeierovou dospěla v Česku minulý týden k závěru, že ČR nemá jasná pravidla pro řešení situací, které by mohly být vnímány jako konflikt zájmů. Premiér Babiš nazval v té souvislosti české europoslance a členy mise Mikuláše Peksu a Tomáše Zdechovského vlastizrádci a Hohlmeierovou označil za pomatenou. Předseda Evropského parlamentu David Sassoli zvažuje, že kvůli jeho výrokům zašle do Česka protestní dopis. K reakci Sassoliho vyzvala Hohlmeierová dopisem.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Babiš dnes při návštěvě Karlštejna v reakci na poslední vývoj kauzy uvedl, že Sassoli dostane dopis od českých zemědělců, protože Hohlmeierová je podle něj urazila. „Ona té problematice vůbec nerozumí, a to, jak jsem se o ní vyjádřil, je vlastně správný výrok,“ řekl premiér novinářům. Agrární komora už Sassolimu napsala a podle premiéra by bylo dobré, kdyby si dopis pečlivě přečetl. Rád si s ním prý také promluví na Evropské radě.

„Evropská unie nesmí tolerovat takové urážky od šéfa evropské vlády na adresu členů instituce EU. Tento nepřípustný propad stylu politického vyjadřování žádá jasnou reakci,“ napsala Hohlmeierová v dopise se středečním datem, který rozeslala novinářům. Sassoliho požádala, aby Babišovy výroky probral s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou a předsedou Evropské rady Charlesem Michelem. Babišovi má pak podle ní šéf EP dát jasně na srozuměnou, že jeho reakce je „netolerovatelná“.

Loňská zpráva auditorů Evropské komise, která se týkala dotací ze strukturálních fondů EU, konstatovala, že Babiš je ve střetu zájmů. Podle zprávy má stále vliv na holding Agrofert, přestože ho v roce 2017 vložil do svěřenských fondů. Možného premiérova střetu zájmů se týkal i druhý audit zaměřený na zemědělské dotace, jeho konečné znění ale dosud nebylo zveřejněno. Babiš obvinění ze střetu zájmů opakovaně odmítá a označuje ho za politickou záležitost.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články