Babiš: Zprávu tajných služeb k Vrběticím odtajníme v pondělí

Premiér Andrej Babiš (ANO) (Evropská unie)

Premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: Evropská unie

Materiál Bezpečnostní informační služby (BIS) o možném zapojení Ruska do výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích v roce 2014 v pondělí projedná a odtajní vláda, řekl dnes premiér Andrej Babiš (ANO) serveru Lidovky.cz. Informace dostal v pátek odpoledne, stejně i vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), dodal.

„Vláda to projedná, vláda to odtajní a veřejnost si o tom může pak udělat obraz,“ uvedl Babiš. K odtajnění dokumentu má vládní kabinet kompetenci. Vyhoštění 18 pracovníků ruského velvyslanectví v Praze, kteří byli identifikováni jako členové ruských zpravodajských služeb, považuje za adekvátní reakci.

FORUM 24 (archiv)

S možným nákupem ruské vakcíny proti koronaviru Sputnik V, který ČR zvažuje, věc podle premiéra nemá souvislost. Nechtěl se vyjadřovat ani k účasti ruské firmy Rosatom v tendru na výstavbu nového bloku jaderné elektrárny Dukovany.

Babiš odmítl komentovat vyjádření bývalého ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD), že o podezření na zapojení příslušníků ruské tajné služby GRU do exploze ve Vrběticích na Zlínsku měl informace už dřív. „Nevím, nechci komentovat pana Petříčka. Dostal jsem oficiálně dokument v pátek a hned jsem podle toho začal konat,“ řekl.

O důvodném podezření českých bezpečnostních složek o zapletení do výbuchu ve Vrběticích informovali Babiš a Hamáček veřejnost v sobotu večer. Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) ve stejnou dobu uvedla, že „v souvislosti s prověřováním okolností závažné trestné činnosti“ pátrá po dvou mužích s ruskými pasy, kteří se v říjnu 2014 pohybovali v Praze, Moravskoslezském a Zlínském kraji. Podle fotografií i jmen z pasů hledaných mužů jde o stejné muže, kteří jsou podezřelí z otravy bývalého ruského tajného agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije v britském Salisbury z roku 2018.

Rusko v prvních reakcích označilo informace za absurdní. Ruské ministerstvo zahraničí dnes uvedlo, že za vyhoštěním 18 ruských diplomatů z České republiky vidí americký vliv. Považuje to za provokaci.

Sklad číslo 16 ve Vrběticích na Zlínsku explodoval 16. října 2014, druhý sklad číslo 12 pak 3. prosince téhož roku. Při prvním výbuchu zemřeli dva lidé, exploze si vyžádaly evakuace obyvatel z okolí. Některá média uvedla, že munice ze skladů měla být dodána na Ukrajinu nebo do Sýrie. Munici uloženou v dalších skladech pověřené složky z Vrbětic odvezly.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner