Babiš zřejmě bude předsedou Bezpečnostní rady státu. Navzdory nahrávkám i lustracím

Andrej Babiš u Krajského soudu Bratislava kvůli evidenci ve svazcích StB. (ČTK)

Andrej Babiš u Krajského soudu Bratislava kvůli evidenci ve svazcích StB. | FOTO: ČTK

Prezident Miloš Zeman potvrdil, že pověří sestavováním vlády Andreje Babiše (ANO). Tím bude mít Babiš nakročeno k postu premiéra.

Ostatně, bez ANO nebo SPD („okamurovců“) nelze vládu sestavit. Ostatní strany totiž tvoří přesně polovinu budoucí sněmovny a navíc je mezi nimi KSČM, která je pro mnohé z nich (či pro všechny) přijatelná ke spolupráci ještě méně než ANO s SPD. Zároveň však platí, že Babišovi nepostačí podpora od komunistů.

S Babišem na postu premiéra by se opět pojila řada problémů, zejména s možnými střety zájmů a dobrotu jistě nedělá ani kumulace moci (politické, hospodářské, mediální). Dočasný přesun Babišova majetku do jeho svěřenských fondů situaci prakticky nevyřešil (a ani nemohl). Jedním z nejvážnějších a přitom zanedbávaných problémů pak je, že by se Babiš jako premiér stal předsedou Bezpečnostní rady státu.

Je to obzvláště nebezpečné, když si uvědomíme, že Babiš podle jedné z tajných nahrávek publikovaných twitterovými účty Julius Šuman a Skupina Šuman nahlížel do vyšetřovacích spisů, ke kterým neměl mít přístup. To, co naznačuje nahrávka, nelze nijak potvrdit, pravost jiných „Šumanových“ nahrávek však potvrdil někdejší novinář z Babišova mediálního impéria Marek Přibil, se kterým Babiš na nahrávkách hovoří, a v případě známého „kleknutí“ finanční správy na firmu FAU pravost potvrdil dokonce sám Babiš.

Navíc by se stal předsedou Bezpečnostní rady státu, která má zajišťovat naši bezpečnost, člověk vedený ve spisech slovenské „verze“ naší Státní bezpečnosti. Slovenský ústavní soud totiž momentálně zrušil rozhodnutí slovenských soudů, že byl Babiš ve svazcích veden neoprávněně. Bude muset žalovat jiné instituce, ale především soudy budou muset nahlížet na Babišovy údajné nadřízené jako na nevěrohodné svědky.

V neposlední řadě je Babišovo pravděpodobné předsedání Bezpečnostní radě státu velmi problematické také kvůli případu Čapího hnízda, kde byl trestně stíhaný a bez znovuzvolení za poslance, který dostává poslaneckou imunitu, by byl stíhaný nadále.

Jestli namítáte, že bychom si měli počkat na případný rozsudek a do té doby Babiš může řídit bezpečnost státu, připomeňme, že tento pravděpodobný budoucí premiér o vlastnictví Čapího hnízda dlouhodobě a nehorázně lhal. Navíc jsme vám přinesli již v minulosti velmi přesvědčivé indicie, že faktickým majitelem či spolumajitelem společnosti Farma Čapí hnízdo byl i v průběhu čerpání dotací z EU určených pro malé a střední podniky miliardář Babiš.

Předseda Bezpečnostní rady státu by neměl být vydíratelný, takže by neměl mít nejasnou minulost. Babiš má však nejasnou nejen minulost, ale i přítomnost. Pouze budoucnost má jasnou a třpytivou.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články