Na belgickém webu Mondiaal Nieuws vyšel velmi kritický článek, který vysvětluje situaci kolem českého premiéra Andreje Babiše a vyšetřování jeho střetu zájmů Evropskou komisí. Je kritický nejen k Babišovi, ale také k postupu EK, který je pomalý a kvůli kterému dávají Piráti podnět k Evropskému soudnímu dvoru.

Text vysvětluje nejen postoje Evropské komise a možné důvody, proč se celé vyšetřování tak táhne – mj. jedním z nich může být obava, že by Babiš a jeho hnutí ANO otočil kormidlo politiky směrem od Evropské unie, ale zabývá se také postoji liberální frakce ALDE, do které ANO zatím patří.

Právě šéf této frakce Guy Verhofstadt je některými kolegy často kritizován za to, že se jeho strana věnuje problémům ostatních, například Viktora Orbána, ale Babišovo ANO ve frakci stále drží. A nyní – poprvé po mnoha měsících – připustil, že problém existuje.

„Pokud bude chtít Andrej Babiš být v nové frakci, kterou připravujeme s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, bude muset naprosto respektovat závěry Evropské komise,“ říká Verhofstadt.

Právě tento postoj je zásadní – ještě nedávno Verhofstadt i pro deník FORUM 24 odmítal, že by o hnutí ANO jakkoli pochyboval. Podle europoslanců Pavla Teličky či Barta Staese hlavně proto, že chtěl pro ALDE udržet vliv. Ten ovšem nebude potřeba ve chvíli, kdy frakce ALDE, jak ji známe nyní, nebude existovat.

Revue Forum Banner
Johana Hovorková
Johana Hovorková
Hlavní editorka deníku FORUM 24
Další články autora