Zeman nestojí za Babišem. Podpořil policejního prezidenta

Prezident Miloš Zeman se v otázce reorganizace policie jednoznačně postavil za policejního prezidenta Tomáše Tuhého a tím v podstatě za ministra vnitra Milana Chovance. Uvedl, že debata o změnách musí být odborná a partnery by měli být jak policisté, tak nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Prezident uvedl, že situaci konzultoval například s Marií Benešovou. „Především si myslím, že – řečeno fotbalovou terminologií – je třeba dát míč na zem a zklidnit hru,“ řekl s tím, že to podle něj znamená přenesení dialogu o policejní reorganizaci na odbornou rovinu. „Hlavními partnery tohoto dialogu jsou policejní prezident a nejvyšší státní zástupce,“ dodal.

Státní zastupitelství podle Zemana navazuje na činnost policie, která předává podklady k případnému trestnímu stíhání a státní zástupci činnost policie také dozorují. „Vítám odložení reorganizace policie o jeden měsíc, tedy do prvního srpna, což umožní oběma zmíněným partnerům, aby zpracovali nový dokument o reorganizaci policie,“ prohlásil. „Jsem ten poslední, kdo by se chtěl vměšovat do konkrétní podoby tohoto dokumentu,“ sdělil Zeman.

Zdroj: OVTV

Hlava státu uvítala ujištění Tuhého, že budou zapracovány připomínky nejvyššího státního zástupce a je také je ráda, že živé kauzy zůstanou u dosavadních vyšetřovatelů. „Předpokládám, že se pravděpodobně schůze bezpečnostní rady zúčastním,“ oznámil. Zeman označil situaci za zbytečně vyhrocenou a vyzval policisty, aby neopouštěli policejní útvary.

Rozebíral také politickou rovinu věci. „Nepovažuji za vhodné, aby docházelo k destrukci vlády kteroukoli stranou,“ uvedl s tím, že předčasné volby nevidí jako pravděpodobnou možnost. „Kdyby se předčasné volby konaly při každé koaliční krizi, pak by se mohly konat téměř každý rok,“ myslí si.

Prezident je přesvědčen o tom, že volby by měly být v regulérním termínu na podzim 2017. „Já samozřejmě budu jmenovat premiérem člověka v závislosti na výsledcích těchto voleb i v závislosti na tom, zda se mu podaří vytvořit dostatečnou většinu na podporu nové vlády,“ upozornil a připomněl, že prezident může jmenovat premiéra bez jakéhokoli omezení. „Ti, kdo vyvolávají konflikty, ztrácejí důvěru voličů a já bych si velmi přál, aby tu důvěru získávali na základě jejich výsledků,“ doplnil Zeman.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner