Babiš zuří, Faltýnek se směje. Skončí kvůli Čapáku jedno velké přátelství?

ČTK

Jaroslav Faltýnek a Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Andrej Babiš na tiskové konferenci po skončení návštěvy Jihomoravského kraje působil nervózně a podrážděně. Není divu, neuspěl totiž se stížností proti stíhání v kauze Čapí hnízdo a jeho podíl na možném dotačním podvodu se bude vyšetřovat dál. Ještě větší vztek musel premiér v demisi dostat ve chvíli, kdy se dozvěděl, že jeho pravá ruka a „kamarád ve zbrani i trestním stíhání“ Jaroslav Faltýnek, už bude mít od policie klid.

Státní zástupce Jaroslav Šaroch rozehrál s Babišem zajímavou hru. Nejdříve se na veřejnost dostala informace, že došlo k posunu v kauze podvodné dotace na rodinné sídlo předsedy vlády v demisi s dodatkem, že dřív než v pátek se nikdo nedozví podrobnosti.

Jen za pár desítek minut již bylo všechno jinak. Faltýnek a tři další obvinění už nebudou dále trestně stíháni a jsou volní. O dalších informace chybí a znovu se objevuje prohlášení, že na podrobnosti si musí novináři i veřejnost počkat až do pátku.

Stejně jako když mluví Andrej Babiš, bylo za chvilku opět vše diametrálně odlišné. Nejočekávanější zpráva kupodivu nezněla: ani předseda hnutí ANO nebude dál stíhán a celá kauza končí. Naopak. Babiš, jeho žena, švagr i děti budou stíháni i nadále. V současné situaci, kdy premiér v demisi zkouší ovládnout policii a podlehli i někteří státní zástupci, kteří mu jdou raději na ruku, neskutečná událost.

Ačkoliv to neznamená, že celá kauza po hrozícím dokončení implementace policie do holdingu Agrofert, nebude zametena pod koberec, nebude to již tak snadné. Když ani stížnost nepomohla, nezdá se, že by měl být rychlý a hlavně Babišem vysněný konec.

Evropský úřad pro boj proti podvodům, často zmiňovaný OLAF, skutečně není pod vlivem Kalouska nebo mafie, jak se český národ snažil ve vzteku přesvědčit Andrej Babiš, a pokud objevil podvod na Čapím hnízdě, zřejmě tam bude. A jestli je všude k nalezení jméno různých členů premiérovy rodiny, dá se předpokládat, že šlo o rodinný byznys. Jen asi trochu nelegální. Nepřísahal Andrej Babiš také v kauze Čapí hnízdo na zdraví svých dětí?

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner