Babiš zveřejnil informace o očkování v Čau lidi. Nehoráznost a hyenismus, reagují politici

Babišovo Čau lidi a očkování (repro FB AB)

Babišovo Čau lidi a očkování | FOTO: repro FB AB

Předseda vlády Andrej Babiš v neděli opět umístil na sociální sítě své video „Čau lidi“. Hlavním tématem bylo očkování, premiér totiž představil celou vládní strategii toho, jak bude vakcinace probíhat. Zdůraznil, že jde o věc, kterou se všichni občané dozvídají „EXKLUZIVNĚ v Čau lidi“. Fakt, že takto důležitou věc Babiš využil v rámci své propagace, pro deník FORUM 24 ostře zkritizovali opoziční politici. Deník FORUM 24 s dotazem na to, zda je takový postup v pořádku, oslovil i předsedu ČSSD Jana Hamáčka, ten však neodpověděl.  

„Pan Babiš opakovaně prokazuje, že ani za sedm let ve vládě nepochopil, že politika je služba občanům, nikoliv způsob, jak uspokojovat své sobecké cíle. K přípravě na očkování TOP 09 poprvé vyzvala vládu už 9. září minulého roku. Následně jsme opakovaně vyzývali k zveřejnění očkovací strategie, a to i v rámci Anticovid týmu, který Topka spolu s ODS a KDU ustavily. Zveřejnění něčeho tak zásadního samozřejmě nemá proběhnout jako soukromé PR jednoho politika, ale u pana Babiše nepřekvapí, že zneužije čehokoliv ke svému prospěchu,“ říká předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

()

Kromě snahy o sebepropagaci je pak problém v absenci jasného plánu, zdůraznil předseda ODS Petr Fiala. „Přeji si, aby akce Očkování dopadla lépe než Chytrá karanténa. Zatím to tak bohužel nevypadá. První dávky vakcíny sice přišly, ale stále slyšíme jen to, že něco se začne dít od půlky ledna, něco od začátku února. Jsou to spíše obecné vize než konkrétní plány. Pořád není jasné, jak se vakcína dostane k milionům lidí. Informace nemají lékaři, hejtmani a není to jasné lidem, nevím, jestli to alespoň tuší někdo z ministrů. Místo toho opět nastoupila vládní propaganda, jak jsme první a nejlepší v Evropě. Já vládu prosím méně propagandy a více přesných informací a funkčních plánů,“ uvedl pro deník FORUM 24 Fiala.

Názor kolegů sdílí i předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. „Premiér zneužívá takto závažnou informaci na podporu svého osobního PR. Tyto informace by mělo veřejnosti sdělovat ministerstvo zdravotnictví a ministr tohoto resortu. Bohužel toto je od premiéra častý přístup,“ myslí si.

„Není to poprvé ani naposledy. Předseda ANO se nedokáže ovládnout a ve svých stranických propagačních videích nebo rozhovorech „práskne“ s předstihem věci, které teprve budou předmětem příslušné vládní tiskovky. Ptáte se, jaký je pak smysl jejího konání? Já taky. Co si budeme namlouvat, ministr zdravotnictví se prostě musí cítit jako… tehdy, když vysvětloval, proč je přípustné, aby se k novoročnímu obědu sešly rodiny Zemanových a Babišových a pak se ukázalo, že to ve skutečnosti přípustné není, a pánové se sešli jen ve dvou. Jedno vím jistě, v demokratické straně by tenhle způsob komunikace Babišovi neprošel,“ okomentovala Babišovo video poslankyně Starostů a nezávislých Věra Kovářová.

Ostrými slovy nešetřili ani europoslanci, které deník FORUM 24 oslovil. „Místo abychom tyhle důležité informace slyšeli na tiskové konferenci vlády či ministerstva zdravotnictví, koukáme na exkluzivní propagandu na soukromém profilu hnutí ANO, kde se Andrej Babiš opět snaží využít věci spojené s covidem k vlastní propagaci. Bohužel mě to nepřekvapuje. Volby se blíží. Jen je smutné, že zatímco ostatní státy prezentují vládní strategie, Andrej Babiš si z toho opět udělal svoje vlastní PR,“ okomentoval situaci Jiří Pospíšil.

Andrej Babiš (FB hnutí ANO)

„Andrej Babiš dneska národu oznámil, že slibovaná strategie rozhodně není připravena. Potvrdil naše obavy, že tato země je řízena naprosto amatérsky a nekompetentně. V době, kdy umírají desítky lidí denně, si dělat politický marketing, je naprostý hyenismus a neschopnost podívat se realitě do očí,“ uvedl europoslanec Tomáš Zdechovský. „Strategii očkování by měli jako v Izraeli řídit skuteční odborníci a lidé, kteří tomu rozumějí. Andrej Babiš nemá připravené žádné řešení v podobě logistických týmů, ani v rychlosti přísunu vakcín. Pro mě je současné selhání vlády asi to nejhorší, které jsem v uplynulých dvanácti měsících viděl. Bez vakcíny se školy ani hospodářství znovu nerozjedou. Pro premiéra by mělo být naprosto klíčové v nejkratším možném čase očkovat ty, kteří to potřebují,“ dodal.

Velice kriticky se na Babišovo „Čau lidi“ dívá i europoslankyně Veronika Vrecionová, která stejně jako Zdechovský připomněla situaci v Izraeli. „V České republice každý den umírají desítky lidí na koronavirus. Obrovské množství lidí se potýka s ekonomickými problémy, které jsou způsobeny chaotickými opatřeními vlády. Děti nechodí do školy. Jediným dlouhodobým řešením je vakcína. Tu je potřeba co nejrychleji dostat k lidem. Zatímco stejně velký Izrael už má proočkovaných více nez milion lidí a každý den přidává desítky tisíc dalších, u nás premiér vymyslí očkovací strategii patrně během přípravy scénáře svého pravidelného videa na facebook. Kromě absolutní neschopnosti začíná jeho chování připomínat hyenismus. Místo ochrany lidi dává přednost svému PR,“ myslí si Vrecionová.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]