Babiš zvýší zlevněním piva riziko daňových úniků, varuje Kalousek

ČTK

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek | FOTO: ČTK

Populistické gesto Andreje Babiše, který kvůli větší podpoře elektronické evidence tržeb slíbil snížit DPH u točeného piva, nemá žádný ekonomický význam. Je si tím jistý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Podle jeho vyjádření je daň, kterou na 10 a 20 procent určil minulý kabinet je důležitá pro zajištění financí pro vyplácení důchodů. Jelikož současná vláda zrušila reformu, kterou zavedl předešlý kabinet, není prý jasné, kde peníze pro důchodce najít. TOP 09 proto chystá návrh, jak vrátit sazby DPH na dvě výše, a tím do státní kasy dostat víc financí.

Reakce Miroslava Kalouska na vyjádření Andreje Babiše na sociální síti (bez redakčního zásahu):

Vraťme sazby DPH do období před důchodovou reformou.

Ministr financí Andrej Babiš navrhuje snížení DPH u točeného piva. Logickou snahou každého ministra financí v zemi EU je upravovat sazby DPH tak, aby umožnovaly co nejmenší daňový únik a co možná nejjednodušší účetnictví. Populisté typu Andreje Babiše naopak s oblibou zavádějí zdánlivě líbivé výjimky, které nemají žádný ekonomický ani spotřebitelský význam, ale zvyšují riziko daňových úniků a komplikují účetnictví.

ČTK

TOP 09 navrhuje logické systémové opatření, které mělo automaticky doprovázet zrušení důchodové reformy. Naše vláda ve snaze zajistit budoucím generacím důstojné důchody prosadila penzijní reformu s tím, že bude částečně financována vyšším zdaněním spotřeby, tedy vyšší DPH. Současná vláda naši důchodovou reformu zrušila, aniž by navrhla jakoukoliv alternativu. Peníze z vyššího DPH si však ponechala, byť toto zvýšení dodnes hlasitě kritizuje. Namísto výjimky pro pivo je proto systémové a logické vrátit sazby DPH zpět do období před schválením penzijní reformy, tedy na dvě sazby ve výše 10 % a 20 %. Poslanci TOP 09 předloží tento návrh při nejbližší příležitosti.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner