Babiše hájil na akci „Souhlas s politikou ANO“ osobní strážce kmotra Mrázka

Bývalý Mrázkův bodyguard Pavel Šrytr u soudu
 (ČTK)

Bývalý Mrázkův bodyguard Pavel Šrytr u soudu | FOTO: ČTK

Hnutí ANO svolalo demonstraci na podporu Andreje Babiše, která skončila fiaskem. Sešlo se na ní několik desítek lidí a s plamennou obhajobou premiéra vystoupil i Pavel Šrytr, bývalý osobní strážce zavražděného kmotra českého podsvětí Františka Mrázka.

Ředitel Krajského ředitelství policie hl. m. Prahy Jan Ptáček a šéf Městského státního zastupitelství v Praze Martin Erazím na tiskové konferenci  (ČTK)

Oslavy 29. výročí pádu komunismu nabývají místy bizarních poloh. Na pražský Klárov byla svolána demonstrace na podporu premiéra Babiše, ohroženého vrstvícími se skandály. Hlavní manažer ANO Jan Richter na ni rozesílal zvací mail všem členům hnutí. Přiznal však, že organizátora akce nezná.

„Obrátili se na mě lidé, kterým se nelíbí, jak se teď do pana Babiše všude kope. Rádi by jej podpořili. A požádali mě, abych o této akci informoval naše členy. To je vše,“ řekl jen pro server Aktuálně.

Nikdy jsem nebyl demokrat

Setkání s názvem „Souhlas s politikou ANO“ skutečně proběhlo. V porovnání s masivními desetitisícovými demonstracemi na Staroměstském a Václavském náměstí však skončilo propadákem, zúčastnilo se ho zhruba čtyřicet lidí. Jediným pozoruhodným momentem bylo vystoupení Pavla Šrytra, který se dlouhodobě pohyboval v mafiánských kruzích. Náhoda, provokace nebo normální jev?

„Nikdy jsem demokrat nebyl ani nebudu. Ale vždycky jsem ctil demokratické principy víc než demonstranti z Václavského náměstí,“ prohlásil Šrytr. Účastníci velkých pražských demonstrací podle něj dehonestují legitimně zvoleného předsedu vlády a prezidenta, který je podle něj slušný člověk.

„Voliči ANO jsou na polích nebo v továrnách,“ vysvětlil Šrytr, proč na akci nepřišlo víc podporovatelů. „Andrej Babiš je nejlepší premiér od roku 1989,“ míní.

Obrana před Babišem (archiv)

Na takové obhajobě by nebylo nic mimořádného. Nekritičtí obhájci obou politiků požadují jakešovský klid na práci a svoboda projevu je obtěžuje. Část veřejnosti je přitom ochotna stát za Babišem i v tom případě, kdyby byl pravomocně odsouzen do vězení, a bude to považovat za spiknutí Palerma. Kdyby se ovšem nejednalo zrovna o Šrytra.

Pobočník Běly, Mrázka a Pitra

Pavel Šrytr má za sebou barvitou minulost. Bývalý příslušník Útvaru rychlého nasazení komunistického Sboru národní bezpečnosti je nejčastěji spojován s proslulým kmotrem českého podsvětí Františkem Mrázkem, zavražděným za dosud nevyjasněných okolností v roce 2006.

Čapí hnízdo (ČTK)

Šrytr u Mrázka pracoval jako řidič a osobní strážce, stejně tak pro jeho pravou ruku Tomáše Pitra. Obě kontroverzní jména spojuje ovládnutí miliardového potravinářského kolosu Setuza a souboj s Andrejem Babišem v období vlád sociální demokracie. Mrázek disponoval archivem, kde shromažďoval kompromitující materiály na významné politiky a podnikatele, včetně Babiše kvůli privatizaci Unipetrolu.

Pavel Šrytr před svým angažmá u Mrázka pracoval u vlivného mafiána Antonína Běly, který byl v dubnu 1996 zastřelen samopalem skupinou nejméně pěti maskovaných pachatelů před svým domem. Běla rovněž platil za Mrázkova soka.

Vyšetřování vraždy

Šrytrovo jméno vstoupilo do veřejného povědomí před dvěma lety, kdy byl zatčen detektivy speciálního týmu Tempus spolu s bývalým policistou Jánem Kacem a obviněn z Bělovy vraždy. Oba byli posláni do vazby, avšak po roce a půl z ní byl Šrytr propuštěn, jelikož se proti němu nepodařilo shromáždit hodnověrné důkazy. Nyní bude po státu žádat odškodnění.

Dnes tento mafiánský pobočník vystupuje na akci „Souhlas s politikou ANO“ a velebí Andreje Babiše. Vymklo se něco hlavnímu marketérovi hnutí Prchalovi z rukou, nebo když teče voda do podpalubí, nastupují k pumpám všichni sympatizanti, kteří jsou po ruce, bez výjimky?