V lednu proběhlo další kolo výslechů v kauze Čapí hnízdo. Vyšetřovatelé si předvolali zaměstnance banky HSBC, u které si farma, tvářící se jako malý podnik, půjčila téměř půl miliardy korun. Banka byla přesvědčena, že jejím koncovým vlastníkem je Agrofert, což může Babišovi značně přitížit u soudu.
[ctete postid=“234494″ title=“Soukupovy nebezpečné vztahy. Se Šlachtovými muži kriminalizuje oponenty“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/02/Soukup-Moje-zprávy-385×230.jpg“ excerpt=“Nedávné posezení Jaromíra Soukupa s bývalým detektivem ÚOOZ Jiřím Komárkem, kdy “ permalink=“http://forum24.cz/soukupovy-nebezpecne-vztahy-se-slachtovymi-muzi-kriminalizuje-oponenty/“]234494[/ctete]
Informace o tom, že se počátkem roku rozjede další vlna vyšetřování, a proto byl jeho konečný termín posunut na konec dubna, přinesl deník Právo (5. 1. 2019). Mezi vyslýchanými svědky byli i bankéři pražské pobočky britské banky HSBC, u které si společnost Čapí hnízdo půjčila celkem 455 milionů korun.
Svědkové z HSBC
„Jde o prověrky předchozích svědeckých výpovědí, kdy někteří dříve vyslechnutí svědkové k dané věci sdělili, že o ní s někým hovořili, a policie si proto pozvala mimo jiné ty, které tito svědkové jmenovali,“ potvrdil redakci zdroj seznámený s průběhem vyšetřování. Mezi těmito svědky uvedl bankovní úředníky HSBC, kteří se měli podle jejich kolegů podílet na vypracování či podepisování smluv o úvěrech pro Čapí hnízdo.
Hospodářské noviny (12. 2. 2019) nyní potvrdily, že pokud bude premiér Babiš obžalován kvůli účasti na dotačním podvodu a půjde k soudu, budou patřit svědectví bankéřů a interní dokumenty HSBC mezi klíčové důkazy v jeho neprospěch.
Multifunkční farma v Olbramovicích přitom byla podle závěrů policie účelově vyčleněna z holdingu Agrofert, aby dosáhla na evropskou dotaci pro malé podniky v maximální možné výši 50 milionů korun. Dodnes Andrej Babiš tvrdí, že s Agrofertem neměla nic společného a vlastnily ji jeho děti z prvního manželství, obě premiérem označené za psychicky nemocné.
Úvěry půl miliardy pro malou firmu
Na první pohled bijí do očí řádově vyšší obří úvěry pro společnost, která se navenek deklaruje jako malá firma. Které nově vzniklé společnosti tohoto typu s nejasnou návratností půjčí banky půl miliardy korun? O zjevné ztrátovosti projektu, k jehož autorství se přihlásil samotný Andrej Babiš, svědčí následující vývoj.
V roce 2013 bylo Čapí hnízdo po minimální pětileté době, předepsané pro pravidla čerpání dotace, začleněno zpět do holdingu. O rok později vykázala ztrátu 41 milionů korun a ještě v roce 2016 ztrátu 52 milionů. A to předtím žila hlavně z bohatých injekcí v celkovém objemu stovek milionů korun za produkci reklamy firem ze skupiny Agrofert, přičemž v žádosti o dotaci uvedla, že její hlavní činností bude poskytování pohostinských a stravovacích služeb.
Tuto produkci rovněž vyšetřuje policie kvůli podezření, že šlo o fiktivně vykazované práce s cílem uměle snižovat daňový základ holdingu, který tak mohl ušetřit desítky milionů korun. Jak zjistil i evropský úřad OLAF, jenom v roce 2010 dosáhly platby firem z holdingu za reklamu 91 procent z celkového obratu farmy Čapí hnízdo ve výši 70 milionů korun.
Žádný soudný manažer banky si nevezme na triko takto rizikový podnik, a důkladně si klienta prověřuje. Podle bankovních expertů musí vždy znát konečného vlastníka úvěrového obchodu, jinak postupuje neobezřetně. Totéž platí i pro tři úvěry pro farmu Čapí hnízdo v letech 2008 až 2010 ve výši 350, 25 a 80 milionů korun.
Staré známosti
Hospodářské noviny zjistily, že první dva úvěry schvaloval někdejší generální ředitel české pobočky HSBC František Kopřiva, který banku vedl od doby jejího vzniku v roce 1997. Skončil v ní v červnu 2008 týden poté, co byly tyto smlouvy podepsány. Krátce po něm „shodou okolností“ skončil ve funkci i šéf divize firemního bankovnictví HSBC Marek Gestinger, který hrál rovněž při posouzení úvěrů pro Čapí hnízdo důležitou roli.
V této transakci je zajímavá především postava Františka Kopřivy, který se znal s Andrejem Babišem už od první poloviny devadesátých let. Tehdy byl ve vedení české pobočky Citibank, která poskytla peníze na rozjezd Agrofertu. Mělo jít o čtyři miliony dolarů a samotný Babiš od té doby odvozuje start jeho byznysu. Stalo se tak poté, co se Agrofertu zmocnil za velmi podezřelých okolností přes neprůhlednou švýcarskou společnost O. F. I.
Kopřiva figuroval i v kontroverzní první privatizaci Unipetrolu v roce 2001, kdy pražská pobočka HSBC působila v roli vládního poradce. Babiš tehdy přes kontakty ve vládě dosadil na patřičná místa svoje lidi, včetně nového ředitele Unipetrolu Pavla Švarce, který předtím řídil jeho podnik Lovochemii.
Banka tak asistovala u podivného rozhodnutí, kdy Zemanův kabinet přiklepl Unipetrol holdingu Agrofert, ačkoli nabídl výrazně nižší cenu než britská společnost Rotch Energy. HSBC tehdy měla Babišovi přislíbit, že bude tento nákup spolufinancovat, z čehož nakonec sešlo. Majitel Agrofertu nezaplatil a musel Unipetrol s ostudou vrátit.
Ukazuje se tedy celkem zřetelně, že v poskytnutí stomilionových úvěrů banky HSBC Čapímu hnízdu sehrály roli i osobní konexe Kopřivy a majitele Agrofertu. I tak se ovšem bankéři sichrovali, což vyplývá už z interních dokumentů HSBC uniklých v létě 2017 přes anonymní účet Julia Šumana.
HSBC: Majitelem Čapího hnízda Babiš
Dokumenty, jejichž autenticita byla potvrzena, přímo uvádějí, že majitelem farmy Čapí hnízdo žádající o vysoké úvěry, je Andrej Babiš. Dokazují také, že úřady schvalující dotaci byly od počátku záměrně uváděny v omyl.
[ctete postid=“233669″ title=“Protikorupční fronta posloužila, může jít. Premiér Babiš ji už nepotřebuje“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/02/Janeček-Kraus-Randák-385×230.jpeg“ excerpt=“Mouřenín posloužil, může jít. To platí pro většinu protikorupčních iniciativ, které “ permalink=“http://forum24.cz/protikorupcni-fronta-poslouzila-muze-jit-premier-babis-ji-uz-nepotrebuje/“]233669[/ctete]
„Z podkladů HSBC Bank bylo zjištěno, že Farma Čapí hnízdo je další společností ze skupiny Agrofert, že se jedná o společnost, která je přímo vlastněna Andrejem Babišem,“ uvádějí kriminalisté. Navíc se domnívají, že bez Agrofertu a Andreje Babiše by společnost Farma Čapí hnízdo nikdy úvěr nedostala. Dovozují, že ho banka poskytla jen proto, aby si udržela dobré vztahy s důležitým klientem.
Banka si navíc nechala zpracovat znalecký posudek, který propojení Farma Čapí hnízdo – Agrofert potvrdil. Jeho výstup zní, že bez zemědělského gigantu by areál nepřežil.
Pokus znevěrohodnit vyšetřovatele
Stojí za pozornost, že v téže době, kdy probíhají finální výslechy v kauze Čapí hnízdo, server iROZHLAS zveřejnil rozsudek Vrchního soudu v Praze, znevěrohodňující hlavního vyšetřovatele Pavla Nevtípila. A sice v jiné starší kauze Neograph, kdy byl její vyšetřovatel Nevtípil už jednou prověřován kvůli údajnému porušení nestrannosti.
Jeho případ byl pro nedostatek důkazů odložen už v roce 2014. Dnes tuto kauzu znovu otvírá premiérem Babišem dosazený ředitel GIBS Radim Dragoun. Uvidíme, k jakým závěrům dospěje on.