Babiše nebude volit ani další významný člen ANO. Macura zřejmě podpoří Pavla

Tomáš Macura (Statutární město Ostrava / Wikimedia Commons / CC BY 4.0,)

Tomáš Macura | FOTO: Statutární město Ostrava / Wikimedia Commons / CC BY 4.0,

Očekávaná podpora Andreje Babiše z řad členů jeho hnutí, nebude při prezidentské volbě stoprocentní. Po hejtmanovi Moravskoslezského kraje Ivo Vondrákovi se proti stranickému šéfovi postavil i ostravský primátor Tomáš Macura.

Bývalý místopředseda ANO, který již několikrát upozorňoval na nedemokratický způsob fungování Babišova hnutí, své rozhodnutí sdělil Hospodářským novinám.

Prezidentský kandidát Petr Pavel (ČTK / Šulová Kateřina)

„Pana Andreje Babiše volit nebudu. K osvobozujícímu rozsudku v kauze Čapí hnízdo mu gratuluji, nic to ale nemění na mém postoji, že jako osoba nenaplňuje mé představy a ideály, které si spojuji s funkcí prezidenta republiky,“ vysvětlil Macura. „Považuji přitom prezidentskou volbu za ryze osobní záležitost, na kterou se nevztahuje žádná ‚stranická disciplína‘,“ dodal.

Jako možného kandidáta, kterému by mohl dát svůj hlas, označil Petra Pavla. „Nejsem ještě definitivně rozhodnut, ale nejpravděpodobněji to bude on,“ připustil primátor Ostravy.

Místopředseda ANO šéfa nevolí

Rozhodnutí o tom, že nebude volit Andreje Babiše oznámil i místopředseda ANO Ivo Vondrák v podcastu serveru Seznam Zprávy Ptám se já. „Doba chce někoho, kdo bude příkopy zahlazovat, a ty jsou velmi hluboké. Neříkám, že někdo další z kandidátů toho bude schopen, ale myslím, že to není funkce pro Andreje Babiše,“ sdělil hejtman Moravskoslezského kraje s tím, že si nemyslí, že by šéfa hnutí volili všichni jeho členové.

Generál Pavel je podle Vondráka ideálnějším kandidátem. „Připadá mi jako člověk, který se dokáže přesně vyjadřovat, má řekněme temnou část minulosti, o tom není sporu, ale nemůžu také říct, že jsem naprosto čistý člověk,“ vysvětlil místopředseda ANO. Kdo nežil v té době, neví, jaké to bylo a jaké podmínky byly kladeny. Vnímám to zatím takto,“ dodal. 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články