Babiše nezajímají důchody za 20 let, Schillerová počítá špatně, promluvil Hamáček

Jan Hamáček, předseda ČSSD, ministr vnitra a vicepremiér Babišovy vlády (ČTK)

Jan Hamáček, předseda ČSSD, ministr vnitra a vicepremiér Babišovy vlády | FOTO: ČTK

Místopředseda vlády Jan Hamáček se rozpovídal v pořadu „Partie“ v televizi Prima tak, že asi nepotěšil svého koaličního partnera. Nejprve sice hájil všechny kroky vlády Andreje Babiše a kritizoval bývalé pravicové kabinety, ale potom se teprve „rozjel“. Dokonce se zdálo, že předseda ČSSD zapomněl, že sedí před zapnutými kamerami, a začal vyprávět historky z koaliční rady.

Za nedělní televizní vystoupení Hamáček od premiéra pochvalu rozhodně nedostane. Jakkoli běžně hraje roli Babišovy pokorné loutky, tak se tentokrát rozohnil. Asi si chtěl napravit pověst. Na Hamáčkovi bylo také vidět, že toho chce strašně moc říci a nepotřebuje k tomu ani moderátorku Terezii Tománkovou.

Vicepremiér měl přitom stejnou výsadu jako mívá v této televizi premiér Babiš a nemusel se potýkat s žádným názorovým oponentem. Mohl šířit vládní sebechválu bez jakékoli korekce.

Eric Drooker

Když ovšem došlo na superhrubou mzdu, Hamáček se neudržel. Nejdřív sice obvinil pravici, že tento „zločin“ zavedla, ale poté vyprávěl o možnosti ho zrušit. Vysvětlil třeba, že ačkoliv je ve vládním prohlášení jasně dáno, že superhrubá mzda bude zrušena, není vůle to udělat. „Těch 25 miliard by chybělo v rozpočtu a ty by se někde musely vzít. Paní ministryně Schillerová se na zrušení vůbec netváří,“ vysvětlil Hamáček překvapené moderátorce.

Schillerovou „vykoupal“ ještě dalším vyprávěním o tom, co se děje na koaliční radě. Ministryně financí si prý při jednání o důchodech špatně spočítala předkládané podklady a prezentovala „nesmysly“. O důchody se prý moc nestará ani předseda vlády. „Jsme s panem premiérem jiná věková kategorie. Jemu je jedno, jak to bude s důchody za dvacet let, mně ne,“ pravil Hamáček, který se posléze snažil tvrdit, že to řekl v nadsázce.

Předseda sociálních demokratů zkrátka beze zbytku využil hodinu, kterou na komerční televizi dostal. Své straně nijak nepomohl, z koaliční strany udělal partu amatérů, kteří nerozumějí tomu, co dělají, a potvrdil, že Andrej Babiš skutečně na lidi nemyslí. Pro příště možná Jan Hamáček dostane do televize zákaz. Je totiž pro Babiše nebezpečnější, než by se od něj dalo čekat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články