Babiše útok vejcem potěšil tak, jako by si ho sám objednal

Andrej Babiš  (Ray Baseley / se svolením autora)

Andrej Babiš | FOTO: Ray Baseley / se svolením autora

Sobotní slunečný den měl být pro Andreje Babiše pohodovým zpestřením předvolební kampaně. Ve „svých“ Průhonicích se totiž chystal točit zmrzlinu a podepisovat svou knižní novinku. Událo se však několik věcí, které změnily premiérovy plány. Nakonec však může Babiš pochválit své lidi za dobře odvedenou práci a „napínavý“ den si označit jako úspěšný.

Zprvu to však vypadalo úplně jinak. To když se na sociálních sítích začaly objevovat zprávy o tom, že členové Milionu chvilek pro demokracii připravili na průhonickém náměstí pro Babiše překvapení. Nutno dodat, že nikterak příjemné. Stejně jako v březnu letošního roku na Staroměstském náměstí totiž zdejší dlažbu pokryly kříže. Symboly, které mají ukazovat, kolik lidských životů ukončila pandemie koronaviru v naší zemi, za což nese odpovědnost i vláda Andreje Babiše.

Michael Kocáb a Michal Pavlíček (ČTK)

Tentokrát se jich do Průhonic nevešlo oněch víc jak 30 tisíc, jako je počet obětí, ale silné memento vytvořily stejně. To se ovšem Babiš, mířící v tu dobu do města, kde žije, neměl dozvědět. Na místě se proto objevili hasiči, kteří měli místo vyčistit. Podle některých informací to byl starosta obce, kdo akci nařídil. Jak se ovšem ukázalo, Bohumil Řehák nebyl tím, kdo nařídil čištění. „Bylo to v 6:oo hod ráno , kdy jsem ještě spal. Byl jsem to naopak já, kdo je po sedmé hodině poslal domů,“ sdělil starosta Průhonic deníku FORUM 24.

A tak se ministerský předseda musel při příjezdu po křížích projít. Pro člověka bez svědomí to zřejmě nic neznamenalo, ale mnozí další to brali jako výraz toho, jak Babišovi na lidech nezáleží.

Akce ovšem probíhala dál, zmrzlina tekla, knížky se rozdávaly, zkrátka idylka, kterou si šéf hnutí ANO a jeho podřízení představovali. Kolem druhé hodiny odpolední ovšem přišel zvrat. Na místo dorazila hrstka podivínů, kterým se občas říká vlastenci. Podle znaků na tričkách a znějících písní skupiny Ortel je musel identifikovat každý.

Vzduchem začaly létat nadávky, lži o očkování a nakonec i vejce. To trefilo Babiše, a bylo po příjemném odpoledni. Alespoň to tak mělo působit a na mnohé také působilo. Ochranka promptně premiéra „uklidila“ do cukrárny restaurace Paloma, která shodou okolností patří Babišovi, ale autogramiáda pokračovala.

Venku ovšem nastala situace, která by na méně všímavého diváka, který například sledoval „živák“ na facebooku jednoho z největších prokremelských živlů, mohla působit jako dramatická. Těžkooděnci před cukrárnou, kterou obléhají rozhořčení občané, snažící se dostat za premiérem, kterého na dálku alespoň urážejí.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Pokud se na to ovšem podíváme s odstupem, uvidíme pouze skupinku chuligánů, mnohdy s pivem v ruce, kteří cosi pořvávají a dělají ramena na policisty, kterým jsou k smíchu. Nikdo se nesnažil dostat za Babišem, a pokud chtěl, neměl sebemenší problém. Vždyť mnozí z přítomných se najednou před kamerou objevili s podepsanou knihou, kterou pak demonstrativně devastovali.

A co na to všechno Babiš? V klidu seděl ve své vlastní kavárně, neotravovali ho lidé, kteří jsou pro něj plebs, a mnul si ruce, jak se celá akce povedla. Zase se o něm bude psát jako o mučedníkovi, opět bude ten, který musí snášet vše, a přesto se nakonec znovu zvedne a zachraňuje naši zemi. 

Celá tahle fraška je ovšem úplně o něčem jiném. V momentě, kdy Babiš dostal vajíčkem, se snad poprvé za dobu, co je v politice, upřímně usmál. V tom výrazu bylo všechno. Jako by mu v tu chvíli proletělo hlavou: „A zase jste mi to zbaštili a hodíte mi to.“ Moc se nepletl. Na naivnější voliče muselo divadlo z Průhonic zabrat stoprocentně.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com