Babiše v europarlamentu potopila jeho vlastní frakce

Dita Charanzová a Martina Dlabajová (Evropská unie)

Dita Charanzová a Martina Dlabajová | FOTO: Evropská unie

Hnutí ANO Andreje Babiše stále ještě patří v Evropském parlamentu do liberální frakce Renew Europe. Hlasování o rezoluci týkající se jeho střetu zájmů však ukázalo, že tato frakce za českým premiérem nestojí. Dvacet šest spolustraníků rezoluci dokonce podpořilo.

Proti rezoluci se z Renew Europe postavilo pouze sedm europoslanců, z čehož bylo pět Čechů, konkrétně členů hnutí ANO. Zbytek frakce se zdržel. Ukazuje se, že v liberálním uskupení se prohlubuje závažný problém. Je to totiž právě Renew Europe, která nejhlasitěji kritizuje poměry v Polsku a Maďarsku. Stále častěji ovšem zaznívá jasná odpověď a výzva: zameťte si před vlastním prahem.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Zátěž jménem Babiš je pro Renew obrovská. Jedná se v podstatě o eurofederalistickou frakci, která sebe sama označuje za nejvíce prounijní. Jak se asi jejím poslancům poslouchají Babišova slova o tom, že Evropský parlament je zbytečný? Že je svrchovaný premiér a že nám tady nebude nic přikazovat nikdo z Bruselu? Že nepřijmeme jediného migranta? To asi nejsou právě vyjádření, která by vylepšovala jeho europoslancům situaci.

Právě poslední Babišovo vyjádření o tom, že Evropský parlament je zbytečná instituce, jsou o to pikantnější, že Dita Charanzová, europoslankyně, která se za ANO dostala do Evropského parlamentu z prvního místa na kandidátce, je místopředsedkyní europarlamentu. Jestlipak i ona sdílí názor na to, že místopředsedá instituci, která je zbytečná?

Je jasné, že jelikož se problémy budou stupňovat, pro Renew bude nevyhnutelné situaci řešit. Žádná frakce nechce být oslabená, a už vůbec ne ve chvíli, kdy jde o hnutí, které v členské zemi vede vládu. Babišovy kauzy a jeho protievropská rétorika by ale měly liberální frakci dříve nebo později přivést k sebereflexi. Pokud to ovšem se svou liberálností myslí vážně.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články