Babišem slibované volno za očkování nebude pro všechny. Nárok nemají někteří zdravotníci ani učitelé

Premiér Andrej Babiš (ANO) nese zodpovědnost za nezvládnutou epidemii v Česku. Příčiny naší situace jsou ale ještě hlubší (ČTK)

Premiér Andrej Babiš (ANO) nese zodpovědnost za nezvládnutou epidemii v Česku. Příčiny naší situace jsou ale ještě hlubší | FOTO: ČTK

Premiér Andrej Babiš dnes přiznal, že slibované dva dny volna za očkování se nebudou týkat všech. Předseda vlády upřesnil, kdo ze státních zaměstnanců má na poočkovací volno nárok. Benefit se vztahuje pouze na zaměstnance organizací, které má stát v kompetenci.

„My můžeme rozhodnout o organizacích a institucích, které máme v kompetenci,“ uvedl premiér. „To znamená, že jsou to všichni policisté, vojáci, hasiči a samozřejmě zdravotníci. A my jsme vyzvali kraje, hejtmany, aby udělali stejné rozhodnutí,“ dodal.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Premiér připomněl, že zřizovatelem části škol a nemocnic jsou kraje, nepatří tedy do státem zvýhodněných skupin. Volné dny by tak mohli dostat úředníci, ale netýkají se všech zdravotníků nebo učitelů.

„Vyzvali jsme kraje a ostatní, aby udělali totéž, pokud jim záleží na tom, abychom se nedostali do situace jako vloni v říjnu,“ uvedl Babiš a dodal, že k tomu již vyzval předsedu Asociace krajů Martina Kubu (ODS).

Opatření, které státním zaměstnancům dává dva dny volna navíc, schválila vláda v pátek. Očkovaní zaměstnanci mají nárok vyčerpat přislíbené volno do konce roku. Podle Babiše jde o způsob motivace, aby se očkovali i další. Odhad ekonoma Lukáše Kovandy, že by volno připravilo stát o 21 miliard korun, Babiš odmítá.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]