Babišistán: Země, kde nejvlivnější ženou je vrchní státní zástupkyně

Lenka Bradáčová (ČTK)

Lenka Bradáčová | FOTO: ČTK

Časopis Forbes označil za ženu s největším vlivem na dění u nás pražskou vrchní státní zástupkyni Lenku Bradáčovou. Potřetí za sebou. Na druhém místě skončila finanční ředitelka společnosti PPF Kateřina Jirásková následovaná finanční ředitelkou Agrofertu Petrou Procházkovou. Jaká je to zpráva o České republice?

Zvyšování vlivu státního zastupitelství

„Bradáčovou do čela žebříčku nominují její činy, pracovitost, důslednost, neústupnost, odhodlání a odvaha, s níž se neúnavně pouští do největších tuzemských kauz, v nichž jde o propojení nejvyššího byznysu, politiky, lobbingu a stovek milionů, spíše miliard korun,“ uvedli autoři žebříčku.

Ačkoli pracovitost, odhodlání a odvahu nikdo Lence Bradáčové neupírá, jaký signál Česká republika vysílá do světa, když je za její nejvlivnější ženu považována představitelka represivního aparátu? V zemi, která za jejího působení v rámci tzv. protikorupčního boje vynesla k moci oligarchu, jehož dvě zaměstnankyně se octly v první desítce tohoto žebříčku? Má to být důvod k radosti, nebo spíš k rozpakům, či dokonce obavám?

Pokud tento žebříček vezmeme vážně, je pokračováním trendu ústupu vlivu politiky na všeobecné dění a naopak zvyšování vlivu orgánů činných v trestním řízení a velkého byznysu. Nepochybný podíl na tom má vliv médií, která v posledních letech tomuto trendu stále více nahrávají. Samozřejmě zejména z toho důvodu, že si je vlivné tuzemské ekonomické skupiny po odchodu německých vydavatelů rozebraly a uzavřely mezi sebou pakt o neútočení.

Lenka Bradáčová je nejvlivnější ženou v zemi, kde přímo ve vládě sedí představitel velkého byznysu, jehož firma ročně čerpá miliardové státní dotace, veřejné zakázky a úlevy. Mnoha lidem to nepřipadá divné, podpora jeho hnutí ANO se aktuálně pohybuje mezi 22 – 28 procenty. Přitom právě boj proti klientelismu a propojení politiky s ekonomikou byl spouštěčem jakobínské protikorupční revoluce, v čele se současnými čelnými představiteli státního zastupitelství.

Lovochemie: Zneužití informací v obchodním styku?

Shodou okolností se jedná o stejného podnikatele, jehož jednání považovala tehdejší litoměřická státní zástupkyně Lenka Bradáčová za nezákonné. Souboj o Lovochemii z konce minulého století, jehož se účastnila Agrofertem založená firma Agrobohemie, skončil trestním oznámením na Andreje Babiše.

Jeho firma Proferta tehdy vlastnila 51 procent Lovochemie. „Jelikož jak v představenstvu společnosti Proferta, tak v představenstvu společnosti Agrobohemie byly v rozhodné době zastoupeny stejné osoby, mohlo by se jednat v tomto případě o naplnění skutkové podstaty trestného činu zneužití informací v obchodním styku nebo případně trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku,“ uvedla tehdy Bradáčová.

Krátce nato se změnila věcná příslušnost státního zastupitelství a Bradáčová musela případ odevzdat na Krajské státní zastupitelství do Ústí nad Labem. Tam byl případ za nejasných okolností odložen.

Eric Drooker

Atmosféra honu na politiky na všech úrovních

Vrchní státní zástupkyně je nejmocnější ženou v zemi, kde před dvěma a půl lety padla za obrovského mediálního humbuku vláda, aniž byly dodnes předloženy jakékoli důkazy o avizovaných závažných korupčních činech, které by masivní razie stovek policistů opravňovaly.

Je nejmocnější ženou v zemi, kde hysterická a populární atmosféra honu na politiky na všech úrovních téměř zablokovala rozhodování samospráv. Výsledkem je stav, že od roku 2010 výrazně stoupl počet stíhaných zastupitelů. Ovšem nikoliv za korupci, ale za to, jak hlasují při rozhodování o majetku obce. S jakými výsledky? Policie a státní zastupitelství se při zahájení trestního řízení mýlily nejméně u 80 procent stíhaných zastupitelů, u kterých bylo stíhání vedeno nezákonně.

Vrchní státní zástupkyně je nejmocnější ženou v zemi, kde znovu stoupá počet odposlechů telefonních hovorů, dochází k jejich masivnímu nadužívání a zřejmě i zneužívání. Odposlechy se vymykají veřejné kontrole, a Česká republika se tak znovu posouvá do éry Stanislava Grosse.

Favoritka na šéfku protikorupčního speciálu

Bradáčová je nejvlivnější ženou v zemi, kde se alfou a omegou „protikorupčního boje“ stává zákon o státním zastupitelství, původně sepsaný částí vlivných státních zástupců stojících za pražskou vrchní státní zástupkyní. Jeho hlavním cílem je zřízení tzv. protikorupčního speciálu, který by měl soustřeďovat vybrané závažné kauzy a měl by podle předkladatelů v čele s ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem (ANO) fungovat zcela bez dozoru.

O Lence Bradáčové se přitom spekuluje jako o nejžhavější adeptce na jeho vedení. Je přitom veřejným tajemstvím, že ji na tento post podporuje i Schapirova ambasáda. Její zaměstnanci za její jmenování lobbují minimálně u poslanců za hnutí ANO. Pokud by se tento vývoj naplnil, vliv Lenky Bradáčové by nepochybně ještě stoupl.

Už teď však může nejvlivnější žena v České republice projevit výše zmiňovanou „pracovitost, důslednost, neústupnost, odhodlání a odvahu“.

U soudu právě probíhá kauza privatizace OKD s odhadovanou škodou státu ve výši 5,7 miliardy korun. Politicky zodpovědný je za ni tehdejší ministr financí Bohuslav Sobotka, který kupodivu dosud nebyl předvolán ani jako svědek.

Pražské vrchní státní zastupitelství dozoruje i rozsáhlou kauzu České pošty, kde byla obviněna firma Agrotec spadající do Babišova impéria kvůli podezření s manipulacemi tendrů. Na rozdíl od jiných kauz dvě posledně jmenované Lenka Bradáčová, která jindy pečlivě dbá na mediální prezentaci, dosud nekomentovala.

A v neposlední řadě může projevit svoji neústupnost a odvahu návratem ke kauze Lovochemie. Není známo, zda se jí pražské vrchní státní zastupitelství zabývá. Dnes už zase v rámci starších prověřovaných kauz může a na tento případ se vztahuje dvacetiletá promlčecí lhůta. Tak uvidíme.

Eric Drooker

Prvních deset nejvlivnějších žen Česka podle časopisu Forbes:

 

pořadí jméno funkce
1. Lenka Bradáčová vrchní státní zástupkyně v Praze
2. Kateřina Jirásková finanční ředitelka PPF
3. Petra Procházková finanční ředitelka Agrofertu
4. Věra Jourová komisařka EU
5. Adriana Krnáčová primátorka Prahy
6. Michaela Chaloupková ředitelka divize správa ČEZ
7. Michaela Erbenová divize pro dohled a regulaci finančního trhu MMF
8. Simona Sokolová ředitelka Olmy (členka představenstva Agrofertu)
9. Jitka Cechlová Komárková majitelka, Bonatrans
10. Jiřina Nepalová majitelka, Renomia

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]