Babišizace na polský způsob. Kaczyński chce dostat nezávislá média pod vládu jedné strany

youtube

Jarosław Kaczyński, předseda strany Právo a spravedlnost. | FOTO: youtube

Jarosław Kaczyński oznamuje repolonizaci médií. To znamená, že média se zahraničním kapitálem nebo taková, která se mu nelíbí, by vláda (za peníze občanů) vykoupila. Už dříve dával za vzor Česko, jak jsme to tady dřív zvládli. V podstatě má na mysli likvidaci nezávislých médií a jejich podřízení zájmům a ideologii vládnoucí strany. Maskuje to slovy o národu, jako by do něj ta druhá polovina, co jeho politiky nevolí, nepatřila.

Předseda vládnoucí polské strany PiS Kaczyński své výroky pronesl v neděli pro Polskie Radio. Sdělil, kdy má k popolštění médií dojít. Podle něj není ten termín vůbec vzdálený.

FORUM 24

„Naše média, když je srovnáme s reflektory, osvětlují pouze část jeviště, kterým je společnost.“ Podle Kaczyńského mladí lidé absorbují propagandu a nepravdu, která utváří společnost. Dodal, že „útoky na realitu“ a „utváření kontrareality“ prosakují dokonce i do hudební tvorby.

Podle předsedy PiS dojde k repolonizaci médií ještě před koncem současného funkčního období Sejmu. Politik uvedl, že zatím neexistují žádné konkrétní projekty. Míní, že „není důvod, proč by mělo mít Polsko menší práva nebo jiné základy než západní země“.

„Tady je třeba mít za vzor západní země, které v této oblasti velmi ostře hájí svou suverenitu. V Německu vedl nákup jednoho z málo vlivných titulů k ostré reakci, a proto se titul vrátil do německých rukou,“ tvrdil Kaczyński. Řekl, že by se mělo jednat o nařízeních týkajících se mediálního trhu, jaká jsou „západně od našich hranic.“   „Určitě bychom se na ně měli odvolat. Na která, o tom ještě nechci mluvit… Analyzujeme to, ohledně toho probíhá diskuse, ale co by bylo najednou, by bylo od ďábla.“

Kaczyński by chtěl údajně vykoupit stanice jako TVN, Onet, Wp a podobně a obsadit je svými novináři.

Výroky předsedy polské vládní strany ukazují, jak pokračuje trend, který vidíme v Maďarsku i u nás. Ovládnout veřejnoprávní a státní média, udělat z nich jen potrubí pro vlastní propagandu a tak ovlivnit výsledky voleb. Po masáži obyvatel z určitých vrstev a míst, kteří se k jiným informacím nedostanou, nevyhledávají je a nikdy vyhledávat nebudou, budou zmasírovaní občané volit papaláše pevně usazené ve svých křeslech. Tam pak budou provozovat svůj kleptokratický režim a klientelismus.  O jejich kšeftech, privilegiích a dalších kejklech se k části veřejnosti nic nedostane. Všechna případná kritika se odbude odkazem na „respektování výsledků svobodných voleb“. Ty volby budou možná technicky svobodné, ale protože celé prostředí bude deformované, budou to jen fráze zastírající skutečný stav věci.

U nás se pokouší Babišova strana pomocí peněz a politických manévrů provést totéž, proto je ANO, okamurovci a komunisté za přikyvování sociální demokracie tak aktivní v obsazování mediálních rad. Dva velké deníky a sadu časopisů s dosahem 3,5 milionu čtenářů už si Babiš koupil. Taky u nás vidíme, že Babiš mluví o českých zájmech, čímž má na mysli svoji moc a svoje peníze.

Je příznačné, že u nás najdeme politiky z řad takzvaných konzervativců, kteří nad vítězstvím PiS v takovýchto volbách jásají a líbí se jim. Idea vlády silné ruky a „tradičních hodnot“ jim poněkud zatemnila mysl.

(Gazetaplus.pl)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner