Babišova a Zemanova garnitura pořádá již léta frontální útok na demokracii. Budeme ji bránit novinami

Eric Drooker

Redakce internetového deníku FORUM 24 oznámila, že se rozšiřuje a uvede na trh nové médium: Tištěný novinový týdeník s názvem Týdeník FORUM, který bude vycházet díky podpoře čtenářů na transprentním účtu (ZDE). Týdeník FORUM začne vycházet od 19. srpna a bude k dostání ve všech trafikách a na běžných místech prodeje novin a časopisů.

Šéfredaktor Pavel Šafr vysvětluje důvody, které redakci vedou k vydávání printového média: Vracíme Čechům noviny, které jim zničil premiér. 

Právě před deseti lety vrcholila v české veřejnosti deziluze ze stavu politiky, z finanční krize a z dojmu všudypřítomné korupce. Média, tehdy ještě zcela svobodná, denně ostře kritizovala vládu. Čelili jsme řadě skandálů a jednotlivé prameny nejrůznějších frustrací se pak slily do mohutného tekoucího hněvu. Toho využila řada populistů a dalších temných sil včetně ruských dezinformačních webů, které důkladně topily pod kotlem lidové nespokojenosti, jež hraničila s hysterií. Tehdejší atmosféra vynesla k moci Miloše Zemana a pak i Andreje Babiše. Ocitli jsme se na bláznivém tobogánu a sjeli jsme o několik pater níže, co se týče politické kultury a kvality svobodného prostředí. Málem jsme s vaničkou vylili i dítě. A tím dítětem, už ne nejmenším, byla polistopadová demokracie.

Miliardář s krajně kontroverzní komunistickou minulostí a s pověstí agresivního podnikatelského predátora založil hnutí nespokojených občanů ANO 2011. Po krajně podezřelém útoku speciální policejní jednotky Roberta Šlachty proti úřadu vlády a pádu posledního kabinetu středopravicové koalice převzal Andrej Babiš po mimořádných volbách celkem snadno rozhodující díl politické moci. Pomohli mu zklamaní voliči demokratických stran, kteří uvěřili, že Babiš nemusí krást, když už má tolik peněz. A pomohla mu Sobotkova ČSSD a následně prezident Miloš Zeman s proruskou pátou kolonou a později i s promoskevskou komunistickou stranou. A také mu bohužel pomohla i řada novinářů a zdánlivě úctyhodných osobností.

Česká republika se dramaticky proměnila. Věci, které by před tím nikdy nebyly možné, se jeví dnes bohužel jako normální. Kupříkladu účast agentů StB na řízení země, či financování soukromého byznysu premiéra z peněz daňových poplatníků. Dříve by to byla krádež za bílého dne a policie i státní zástupci by konali svoji povinnost. Dnes je to už jen takový náš folklór. Někdo se s tímto novým stylem smířil. Mnoho Čechů se s tím ale smířit nehodlá. Tuto proměnu společnosti nelze považovat za přijatelnou, protože se jedná o docela obyčejnou barbarizaci.

(Týdeník FORUM)

A hlavně, před deseti lety by ve všech denících v zemi byly na prvních stranách titulky s jasným sdělením: Předseda vlády zneužívá veřejné peníze pro svůj soukromý byznys. Jenže od té doby, co si Andrej Babiš na své cestě k moci koupil dva klíčové deníky MF DNES a Lidové noviny, které byly kdysi motorem veřejné podpory pro dekomunizační a západní směr Česka, kritická žurnalistika až překvapivým způsobem utichla a posléze se objevovala v internetovém undergroundu. Šéfredaktoři i novináři, kteří odmítli pracovat pro oligarchy, co převzali české deníky, vytvořili síť nezávislých novinářských projektů.

Vzniklo mimo jiné i naše médium Svobodné fórum, FORUM 24 a časopis Revue FORUM. Snažili jsme se podílet všemi silami na obraně hodnot polistopadové demokracie. A ačkoli řada z nás uvažuje spíše ve směru proevropské liberální pravice, tak cítíme, že v této době je třeba hájit samotné obrysy našeho hřiště svobodné politické soutěže, na němž hraje svoji roli každý demokratický subjekt pluralitního politického spektra.

Od posledních parlamentních voleb se situace na poli svobodných informací o něco zlepšila, a to jak díky pár statečným lidem ve veřejnoprávních médiích, tak i díky vybudování nových nezávislých a silných redakcí. K dobré polovině obyvatel Česka se ale podstatné informace o zneužívání moci v potřebné intenzitě nedostanou. Může za to jak Babišovo mediální impérium, tak tiché dohody či souznění s ostatními oligarchy či provozovateli televizí.

Před deseti lety byla Česká republika hodnocena jako jedna z nejsvobodnějších zemí světa. Když na titulní straně nějakého deníku vyšlo, že vrcholný politik zneužívá moc, tak do pár dnů či týdnů tento politik odešel. Někdy i do pár hodin. Dnes se to neděje.

Mocenská garnitura je dobře zabetonovaná za vozovou hradbou poslanců vládního hnutí, dvou extrémistických stran a trosek kdysi silné ČSSD. A drží ji u moci proruský prezident. Odhalená kauza ruského teroristického útoku na muniční sklad ve Vrběticích dokonale odhalila absurditu našich poměrů. Vrcholem útoku na nezávislost médií je urputná snaha vládní garnitury dosadit do mediálních rad své poslušné exponenty, často silně antievropské, antizápadní osoby s autoritářskými názory. V mediálních radách dnes již zástupci protiliberálních sil převažují. A nedosadil je tam nikdo jiný než spojené síly Miloše Zemana, Andreje Babiše, komunistické strany a okázale antievropské, proruské a xenofobní strany Tomia Okamury.

Toto vše není jen útok na nezávislost novinářů a nezávislost médií. Je to frontální útok na demokracii.

Útok na prostředí politické plurality a svobodné politické soutěže.

Útok na elementární kritické myšlení a útok na řadu oponentů, kteří by ještě před deseti lety mohli mít ve svobodných médiích několikamilionové publikum.

A především jde o útok na práva české veřejnosti dostávat nepokřivené informace.

Kdyby Babiš nezašlápl svobodné noviny, tak by zjištění novináře Jaroslava Kmenty o Andreji Babišovi dnes sledovaly miliony lidí. Kritické články našeho kolegy Bohumila Doležala by četly statisíce lidí.

Dnes to jsou již desítky a znovu i stovky tisíc čtenářů a síla nezávislých médií stoupá. Zásadní informace jsme opět schopni dopravit ke statisícovému publiku, za což v deníku FORUM 24 vděčíme stovkám a tisícům lidí, kteří nás podporují ve veřejné sbírce. Díky této podpoře dosahujeme více než milionu reálných uživatelů za měsíc.

Veřejnost má stále své nástroje sebeobrany.  Masové demonstrace v letech 20182019, jež jsme důkladně podporovali, přispěly k uvolnění atmosféry v zemi a vzniku silného proudu spojených demokratických sil. Škoda, že je koronavirová krize na čas umlčela. Ale tato energie je tu zase zpět.

Blíží se volby a chystá se zásadní střet o budoucnost země. O budoucnost české demokracie. Naše redakce nebude ani tentokrát stát mimo hru a půjdeme do toho tak přímo, jak je o nás známo. Česká republika potřebuje pozitivní změnu, potřebuje změnu vlády. Potřebujeme nahradit služebníky miliardáře Babiše a vliv jeho cynických marketingových manipulátorů lidmi, kteří jsou oddaní hodnotám polistopadové demokracie a západnímu směřování České republiky. Deník FORUM 24 nepodporuje bezpodmínečně nějaké konkrétní strany, ale podporujeme hodnoty a jako občané se v našem názorovém médiu podílíme na obraně demokracie. Příslovečný antibabišismus není nic, za co bychom se styděli. Naopak právě proto nás lidé podporují. Nejde nám ale o žádný osobní spor s jedním vykutáleným miliardářem, ale jde nám o to, aby se z České republiky nestala barbarská země autoritářských mogulů, jakou je dnešní Rusko. Svobodná publicistika má podle našeho přesvědčení bránit společnost před každým dalším Babišem.

Podpořte vydávání Týdeníku FORUM. Více zde. Děkujeme!

Rozhodli jsme se, že napravíme to, co Andrej Babiš provedl české společnosti na samém začátku své politické kariéry v roce 2013. Babiš vzal tehdy liberálním a demokraticky orientovaným Čechům noviny a jeho cyničtí zaměstnanci je změnili k nepoznání. Udělali z nich parodii na noviny. A to chceme nyní, ještě před volbami napravit. Redakce internetového deníku FORUM 24 chce vrátit čtenářům novin, jež byly k nepoznání zničeny, jejich blízký list. Proto usilujeme o vybudování novinového týdeníku, který bude schopen v mnoha ohledech nahradit lidem, kteří milovali noviny jako svého každodenního průvodce, jejich deník.

Týdeník FORUM dorazí na české trafiky a svým předplatitelům v srpnu tohoto roku. Do té doby na něm ale ještě potřebujeme pracovat a potřebujeme k tomu také Vaši podporu. Pomozte nám vrátit Čechům noviny, které nebudou závislé na žádném oligarchovi a jeho penězích. Podpořte nás na trasparentním účtu 6018253329/0800
(více informací zde)

Děkujeme!

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články