Babišova aféra je závažná pro 60 procent lidí. Zeman: „Jde proti českým zájmům“

ČTK

Premiér Andrej Babiš a prezident Miloš Zeman | FOTO: ČTK

Prezident Zeman se dostal do kolize s většinovým míněním veřejnosti, kterým se jinak často zaštiťuje. Podle zjištění agentury Median považují téměř dvě třetiny lidí kauzu střetu zájmů premiéra Babiše za závažnou. Zeman se za něj postavil, podle něj jde proti českým zájmům.

ČTK

Agentura Median zveřejnila výsledky průzkumu pro Českou televizi. Třaskavá aféra kolem auditní zprávy Evropské komise, která odhalila pokračující střet zájmů premiéra Andreje Babiše a podezření ze zneužívání dotací ve prospěch Agrofertu, rozdělila společnost. Většina oslovených lidí však míní, že kauza je závažná, premiérově argumentaci nevěří a požaduje jeho výměnu v čele vlády.

Většina Babišovi nevěří

Z průzkumu na vzorku více než 800 respondentů vyplývá, že dotační kauzu vnímá jako závažnou 60 procent oslovených, z toho 27 procent za velmi závažnou. Obvykle jde o lidi s vysokoškolským vzděláním a voliče pravicové opozice. Jen čtvrtina lidí si myslí, že kauza není vážná, většinou voličů ANO.

53 procent oslovených se domnívá, že premiér zneužívá svého vlivu k čerpání dotací firmami z holdingu Agrofert, vloženého do svěřeneckého fondu. Opačného názoru je 31 procent respondentů. Babišově argumentaci, že svůj střet zájmů vyřešil v souladu s českými zákony, věří polovina lidí, zatímco 34 procent nikoli. Podle mínění 55 procent občanů tato kauza poškozuje Českou republiku v zahraničí.

Dále z průzkumu vyplývá, že 56 procent lidí si myslí, že by měla vláda podstoupit hlasování o důvěře. Většina z nich (38 procent) se přiklání k názoru, že až po finální zprávě auditu zhruba za tři měsíce. 27 procent lidí hlasování o důvěře zcela odmítá. Změnu premiéra požaduje celkem 51 procent respondentů i s těmi, kteří by si přáli pád celé vlády.

Ať ignoruje protesty

Jinak vidí situaci kolem této výbušné kauzy prezident Miloš Zeman, který už mnohokrát premiéra Andreje Babiše v nesnázích podržel. Vystoupil v rozhlasové stanici Frekvence 1 (9. 6. 2019) a šéfovi ANO poradil, ať nebere vážně masové demonstrace, jejichž účastníky se snažil dehonestovat a licitoval o jejich počtech.

„Demonstrace sice smysl nemají, ale když se tam chce někdo vyřádit, tak ať to dělá,“ řekl Zeman. „Radil jsem mu, ať to ignoruje. Každý politik si musí zvyknout na štvanici,“ dodal s tím, že ji většinou vedou neúspěšní politici.

Tak triviální to ale není. V normální společnosti mají lidé právo na svobodné vyjádření názoru a je celkem pochopitelné, že nespokojenost projevují nevoliči současné mocenské garnitury, která stále i svými arogantními reakcemi přilévá olej do ohně. Na evropské poměry bezprecedentní premiérova blamáž se střetem zájmů a dotačními podvody je jen vrcholkem ledovce.

ČTK

Hnutí ANO nemá většinu v Poslanecké sněmovně a přežívá jedině díky podpoře komunistů. Jakákoli dlouhodobější konstelace oficiálně opřená o Okamurovu SPD není realistická. Evropské volby sice ANO  vyhrálo, ale podstatně méně, než Babiš očekával. Zatímco zcela propadli jeho koaliční partneři ČSSD a KSČM, posílily strany demokratické opozice. A to se tyto volby odehrály ještě před vypuknutím „evropské“ Babišovy aféry.

Ačkoli se to snaží aparát ANO a na něj napojení mediální opinion makeři kamuflovat, byl tak vyslán zřetelný signál vládě, který nelze zcela bagatelizovat. V některých jiných evropských zemích vede neúspěch vládních stran k předčasným volbám nebo k pádu jejich vedení.

Zatímco například v Německu rezignovala předsedkyně sociální demokracie Andrea Nahlesová po historicky nejslabším výsledku 15,8 procenta voličské přízně, u nás se šéf ČSSD Jan Hamáček drží vládního křesla zuby nehty po katastrofálním propadáku 3,9 procenta hlasů.

Proti českým zájmům?

Tyto souvislosti Zeman zcela pominul. Na Frekvenci 1 naopak použil podobný obrat jako premiér, který považuje audity Evropské komise za útok na Českou republiku. Podle názoru prezidenta ti, kteří si stěžovali na Babiše v Bruselu a iniciovali tak audit, jednají proti českým zájmům. Ztotožňuje tak české zájmy se zájmy premiéra a jeho dotačního impéria Agrofertu.

Licoměrně pomíjí, že podobných auditů kontrolujících správnost čerpání evropských dotací u nás proběhlo mnohem víc, a zdaleka ne všechny dopadly pro tuzemské úřady příznivě. Podle Zemanovy logiky by šel každý z nich proti českým zájmům, jenže nikdy se tak do této doby nevyjádřil.

archiv

Jen jediný z nich se však týká střetu zájmů předsedy vlády a penězovodů do jeho holdingu, které se navíc jeho vláda snaží otevřenou podporou velkých firem v unijním rozpočtu vyztužit. To vše jsou pro prezidenta „detaily“, proti kterým nemá smysl protestovat. A kdo tak činí, je podle této bizarní optiky viníkem špatného obrazu naší země v zahraničí.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner