V novinách MF DNES, které patří do holdingu Agrofert stejně jako aktuálně propíraná společnost DEZA, vyšlo podle archivu Newton Media o otravě řeky Bečvy kyanidem ve dnech 20.–27. září celkem šestnáct článků, z toho pouze dva v rubrice Z domova, která je celostátní. Ostatní texty nalezneme jen v mutacích pro Zlínský nebo Olomoucký kraj. A pak je tu ten nejdelší, který lze nalézt pod klíčovým slovem DEZA. Je to placený PR článek firmy Agrofertu, který v týdnu, kdy se jí týká zásadní negativní medializace, vychází v celostátním deníku téhož Agrofertu.
Na titulní stranu MF DNES se ve sledovaném období ekologická katastrofa v řece Bečvě nedostala ani jednou. Velká většina zpráv vůbec není součástí celostátního vydání, ale je omezena na místní mutace. A nakonec právě v těchto dnech vychází firmě DEZA v holdingových novinách inzerce – rozhovor s vedoucím provozu Vodního hospodářství Karlem Onderkou o tom, jak je pro firmu DEZA důležitá voda.
V takto načasovaném inzerátu se dozvídáme, jak se DEZA modernizuje a jak ke svému provozu potřebuje právě vodu, a proto zde panuje starost kvůli obdobím sucha.
„Hlavním úkolem provozu Vodní hospodářství ve společnosti je zajištění, úprava a dodávka všech druhů vod v potřebném množství tak, aby bylo zajištěno bezproblémové fungování provozu. Dále je to čištění odpadních vod (v podmínkách DEZA, a. s. chemické + biologické), nakládání s odpady včetně spalování nebezpečných odpadů, čištění kanalizací a technologických zařízení a v neposlední řadě provoz hydraulické bariéry podzemních vod, která chrání okolní terén před průnikem znečištění mimo areál firmy,“ stojí doslova v článku.
Pan vedoucí dále zdůrazňuje: „V současné době, kdy máme ve zkušebním provozu naši novou čistírnu, je potřeba prohlédnout v Labsystému veškeré rozbory odpadních vod a spolu s kolegy upravujeme technologický proces tak, aby odpovídal projektovaným hodnotám.“ Je to vážně zajímavá shoda okolností, že starost o vodu a její prezentace byla naplánována právě do doby, kdy se na řece Bečvě stala tak zásadní věc.
Další média z holdingu Agrofert PR články neobsahují. V Lidových novinách vyšly pouze dvě krátké informace o tom, co se v Bečvě stalo – v obou případech jde o krátké zprávy převzaté z agentury ČTK. Ani jedna nedostala prostor na titulní straně. Bulvární server Expres.cz se o věci nezmínil vůbec.
O úhynu ryb a dalších živočichů v řece Bečvě se poprvé objevila informace v neděli 20. září 2020. V úterý se kyanid dostal až do Přerova, kde se zastavil. Díky tomu se do řeky Moravy dostalo jen stopové množství jedu. Česká inspekce životního prostředí odmítá, že by společnost DEZA, která patří do holdingu Agrofert, katastrofu zavinila. V sobotu 26. září policie oznámila, že je známo, z kterého kanálu se smrtící látka do řeky dostala.
Články v Lidových novinách a MF DNES sledujeme v rámci projektu Analýza fungování médií patřících do svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše podporovaného Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky.